Duyuru: Fonksiyonel Tıp Bölümü için Online Randevu sistemi açılmıştır. Online randevu almak için tıklayınız. 

Fonksiyonel Tıp,  hastalıkların, rahatsızlıkların nasıl ve neden oluştuğunu belirler ve her birey için hastalığın temel nedenlerini ele alarak ve bütünü iyileştirerek sağlığa kavuşturur.

Koruyucu, önleyici ve kişiye özeldir.

Fonksiyonel Tıp modeli, hastaları ve hekimleri, hastalığın altında yatan kök nedenleri ele almak ve en uygun sağlığa, iyileşmeye kavuşmak için birlikte çalışmaya teşvik eden, bireyselleştirilmiş, hasta merkezli, bilim temelli bir yaklaşımdır. Her kişinin genetik, biyokimyasal ve yaşam tarzı faktörlerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. Fonksiyonel Tıp, bu bulguları kişiye özel tedavileri planlamak ve en iyi sonuçları almak için kullanır.

Fonksiyonel Tıp’ta esas olan kişinin bütünüdür ve  hekim topladığı detaylı bilgiler ile, genetik, çevresel, yaşam tarzına bağlı faktörlerin, kişinin sağlığı üzerindeki etkilerini ve o kişi için kompleks-kronik hastalıkları nasıl tetikleyebildiğini değerlendirir. Bu analizin sonunda kişi için uzun vadeli olarak sağlığın korunabileceği bir plan/hayat tarzı programı oluşturulur.

Besinler ve beslenme , Fonksiyonel Tıbbın ana konusudur ve sağlıklı bir hayatın sürdürülmesinin merkezinde yer alır.

Beslenme alışkanlıklarımızdaki yanlışların, yaşam boyu süren hemen bütün sorunlarda karşımıza çıktığını artık biliyoruz. Biyolojimizi ve dolayısıyla psikolojimizi de beslenmemizi değiştirerek, istediğimiz iyilik haline dönüştürebilir ya da hiç istemediğimiz sorunlara yol açabiliriz. Bu konudaki çalışmalar ve sonuçlar, sadece sağlıklı yaşam için değil, çok önemli hastalıkların tedavisi için de şaşırtıcı ve umut vericidir.

Yaşam Şekli , Fonksiyonel tıp yaklaşımında, detaylı olarak ele alınan ve tedavinin bir parçası olan önemli bir alandır. Yaşam şekli değişikliklerinin, özellikle kişilerin sağlıklarını sürdürmede önemli etkisi olduğunu gösteren çalışmalar her geçen gün artmaktadır.

Koç Healthcare BinasıBLOK Koç Healthcare BinasıBLOK
4..Kat 4.Kat
08:00 - 17:00 08:00 - 17:00
Pazartesi - Cuma Pazartesi - Cuma
User Messages

SIK SORULAN SORULAR

Görüşmeler minimum 90 dakika sürmektedir. Görüşme öncesi, bölümümüze başvuran kişilerden mutlaka Fonksiyonel Tıp Sorgulama Formunu (18 sayfalık detaylı doldurulması gereken bir formdur) doldurmaları istenir. Hastalarımızın son 3 aylık tetkiklerinin de incelenmesi hazırlık aşamasında çok önemlidir.

Hem hazırlık formu hem de seansta hastalarımızın yakınmaları özellikle şu 6 alanda değerlendirilir: Sindirim sistemi, enerji, detoks mekanizmaları, bağışıklık, hormonlar ve kardiyo-metabolik durum.

Değerlendirmelerin sonuçlarına göre gerekirse hastalarımız uzman hekimlere yönlendirilir ve tedavi için fonksiyonel tıp hekimimiz, bu uzmanlarla birlikte çalışılır.

İlk görüşme sonrası tetkikler planlanır ve hasta bilgilendirilir.

Daha sonra diyetisyen görüşmesi ve sağlıklı yaşam koçu görüşmeleri için randevu planlanır.

Fonksiyonel tıp muayenelerinde hem kök nedenin bulunması, hem de tedavi ve iyileşme planlaması için hastalarımızın davranış ve yaşam şekli alışkanlıklarıyla ilgili şu 5 önemli alan değerlendirilir:

Beslenme, Uyku, Stres, Fiziksel Aktivite, İlişkiler
 

Fonksiyonel tıp değerlendirmelerimiz, özellikle kronik komplike hastalıkların yönetilmesinde ve önlenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, sağlıklı yaşlanmada hastalarımıza önemli destek verir.

Ayrıca bölümümüz kişiye özel sağlıklı yaşam planlanmasıyla ilgili ve koruyucu, önleyici bütünsel sağlık ihtiyaçları olan hastalarımız için de hizmet verir.
 

  • Otoimmün hastalıklar
  • Çevresel ve Gıda alerjileri
  • Sindirim bozuklukları (Reflü, kronik kabızlık, enflamatuvar bağırsak hastalıkları vb)
  • Kadın sağlığı bozuklukları (PMS , menopoz ve polikistik over sendromu (PKOS)) .
  • Tiroid bozuklukları
  • Fibromiyalji
  • Hormon Dengesizlikleri
  • Metabolik Sendrom , Prediyabet, Diyabet ve İnsülin Direnci
  • Kilo Problemleri