Yorgunluk İçin Hangi Besinleri Tercih Etmeliyiz?
Yeterince uyumuş olmamıza rağmen alarmı erteleyerek uyandığımız sabahlar, rutin işlerin bile gözümüzde büyümesi ve enerjisizlik ile azalan sosyal ilişkiler... Hiç şüphesiz ki yorgunluk yaşam kalitemizi düşürüyor. Tam da bu nedenle daha enerjik ve kaliteli yaşamak için gerekli olan beslenme planını konuşmadan önce vücudumuzda enerjiyi nasıl ürettiğimize, bu yoldaki engellere ve yorgunluğumuzun altında yatabilecek sebeplere bakmakta fayda var.

Vücudumuzun Enerji Santralleri; Mitokondriler
Mitokondri, yediğimiz yiyecekleri oksijen ile yakarak enerji üretmemizi sağlayan bir hücre içi organdır. Soluduğumuz oksijenin %90’ı burada kullanılır. Her hücrede yaklaşık 100; kalp, kas, beyin gibi aktif organlarda sayıları 1000’i bulur. Hatta tam da bu sebeple yaşlanmadan en çok etkilenen organlar bunlardır. Enerji üretimi; mitokondri iç zarındaki elektron transport zincirinde aşama aşama elektronları işleyerek, yediğimiz besinin en küçük parçasından en fazla enerjiyi elde etme hedefiyle gerçekleşir. Bunu, bir tohumu eze eze yağını çıkartma işlemi gibi hayal edebiliriz. Ancak bu muazzam işleyişin bazı engelleri vardır. Bunlardan biri elektron transportu sırasında bazı elektronların zincir dışına kaçarak, serbest radikaller dediğimiz (kısa devre sonucu tehlike yaratan kıvılcımlar gibi düşünülebilir) reaktif oksijen türleri (ROS) ortaya çıkarmasıdır. Bir diğeri ise her yanma sonucu ortaya çıkan kül, pas, duman gibi artıklarda olduğu gibi mitokondrilerimizin de enerji ürettiğimiz yiyeceğin kalitesine paralel çıkardığı atıklardır. Bu elektron saldırısına sürekli maruz kalmak ise zaman içerisinde mitokondrilerimize zarar verir.

Mitokondriyel Disfonksiyon
Toksinler, enfeksiyonlar ve enflamasyona yol açan her şey oksidatif hasara sebep olarak mitokondriyal disfonksiyona sebep olur. Yorgun hissettiğimizde sorgulanması gereken ilk şey olan budur. Kardiyovasküler ve nörodejeneretif (Parkinson, Demans, Alzheimer vb.) hastalıklar dahil olmak üzere kronik inflamatuar hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.
Sebepleri ise şöyle sıralanabilir;
 •  Uykusuzluk
 •  İnsülin direnci
 •  Gıda intoleransları ( histamin, gluten, laktoz, kazein)
 •  Enfeksiyonlar (parazit, viral-Covid, bakteriyel, candida, küfler)
 •  Serbest radikal oluşuma yol açacak boş kalori kaynaklarınca zengin bir beslenme rutini
 •  Mineral ve vitamin eksikliği
 •  Düşük vagal ton
 •  Hareketsizlik, yetersiz oksijen
 •  Ağır metal, toksin maruziyeti (BPA, glifosat,MSG,zirai ilaçlar, amalgam dolgular)
 •  Mitokondriye toksik ilaçlar
 •  Aşırı alkol-kafein alımı, dehidratasyon
 
Aşağıdaki tabloda mitokondri-destekleyici besin ögelerini ve bulundukları besinleri görebilirsiniz.
Besin Görevi Bulunduğu Besinler
B Vitaminleri Koenzim olarak çalışırlar. Hücre içi reaksiyonlarda önemli rol oynarlar. Yumurta, ton balığı, kepekli pirinç, yoğurt, süt, ciğer, kuzu eti
C Vitamini Antioksidan olarak görev yapar. Eksikliği mitokondriyal fonksiyonun bozulmasına sebep olur. Turunçgiller, kivi, çilek, kuşburnu, biberler, brokoli, kale
E Vitamini Antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Zeytinyağı, kuruyemişler ve tohumlar, yer fıstığı, lifli yeşillikler (Brokoli, ıspanak, pazı)
Coenzyme Q10 Elektron taşıma zincirinin önemli bir parçasıdır. ATP üretiminde rol alır. Sakatatlar, Et, Yağlı Balıklar, Portakal, Karnabahar, Ispanak
NAC Glutatyon öncülüdür, oksidatif hasarı iyileştirmeye yardımcıdır. Tavuk, hindi, yoğurt, peynir, yumurta, baklagiller, ay çekirdeği, sarımsak
Magnezyum Hücre enerji üretimi için gereklidir. Mitokondri yüksek seviyede magnezyum depolar. Kuruyemiş ve tohumlar, soya (tofu), lifli yeşillikler
 

Daha Enerjik Hissetmek İçin Beslenme Önerileri
Oksidatif stres; kronik hastalık, ağrı ve yorgunluğun gelişimini arttırır. Besin değeri yüksek, mevsiminde ve mümkünse organik yiyecekleri tüketmek oksidasyonu azaltabilir.

Yeterince Su İçtiğinize Emin Olun
Yorgun hissettiğimizde elimizin ilk gittiği şey çay ve kahve makinalarıdır. Kısa sürede odaklanmamıza fayda ediyor gibi görünse de diüretik olmaları sebebiyle su kaybederek dehidrate olmamıza sebep olurlar.

Her Öğünde Proteine Yer Açın
Kahvaltıda köy yumurtası, öğle yemeğinde salata ya da sebzenin yanına köfte (otla beslenen ve dolaşan hayvan etlerinden) ve akşam ızgara balık. Öğünün protein içeriği arttıkça bir sonraki öğüne uzanan süre daha tok ve dolayısıyla enerjik geçer. Bitkisel proteinlerden kurubaklagiller iyi bir folat ve B vitamini kaynağı olmakla beraber, günlük karbonhidrat hakkımızdan düşülerek salata ve sebze yemeklerine eklenebilir.

Süt, Süt Ürünleri Ve Alternatifleri
Pek çoğumuz, içeriğindeki A1 kazein ve laktoz sebebiyle süt ve ürünlerine alerji/ intolerans geliştirebiliriz. Daha enerjik hissetmeyi hedeflediğimiz bir beslenme planında hassasiyet gösterdiğimiz gıdaları beslenme programımızdan uzaklaştırmak önceliklidir. Bu yüzden alternatif olarak bitki bazlı sütler kullanabilirsiniz. Bunlar arasında soya, badem, yulaf, hindistancevizi gibi pek çok bitkisel süt alternatifleri bulunur. Kişiden kişiye değişmekle süt ürünlerinin fermente hallerini (ev yoğurdu, kefir) tüketmek de sindirime yardımcı bir seçenek olabilir.

Her Gün 1 Avuç Kuruyemiş
Kuruyemişler özellikle kognitif fonksiyonlar için gerekli olan Omega 3 açısından oldukça zengindir. Her gün kızartılmış, tuzlanmış ve işlenmiş olmamasına özen göstererek badem, kabak çekirdeği, ceviz veya fındık gibi yağlı tohumlara beslenmede yer verebiliriz.

Mevsiminde Sebze ve Meyve
Sebzelerin, alkalinizasyon yetenekleri yüksek olup günlük lif hedefimize (25-30 gr) ulaşmada en yardımcı gruptur. Günde 4-6 porsiyon tüketmek idealdir. Avokado, koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, lahana, karnabahar, enginar, turp, pancar düşük nişasta içerikleri sebebiyle de bu beslenme programında ilk sırada faydalanılabilecek sebzelerdendir. Yazıya hazırlık yaparken karşıma çıkan ilginç araştırmalardan biri, özellikle bamyanın aktif polifenollerin ve flavonoidlerin bileşenleri ile yorgunluk önleyici sebzelerin başında olduğunu gösteriyor.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4632455/
Düşük ve orta glisemik indeksli meyveler tatlı ihtiyacımızı karşılamada bire birdir. Böğürtlen, ahududu, yaban mersini, kabuklu üzüm, frambuaz ve nar gibi kırmızı meyveler oldukça güçlü antioksidant kaynaklarıdır.

Doğru Yağ Seçimleri
Vücudumuzda enflamatuar dengeyi direkt etkileyen süreçlerden biri yaptığımız yağ seçimleridir.  Rafine edilmemiş, soğuk sıkım zeytinyağ ve sade yağ (ghee) ilk tercihlerimizdendir. Zeytinyağ antioksidan polifenollerce zengindir. Düşük veya orta ısıda pişirilmesi gerekir. Yüksek sıcaklıkta yağ okside olur.  Bunun yanı sıra MCT yağları da beslenmeye eklenebilir. MCT yağının en önemli özelliği anti-enflamatuar olması ve vücudun ketozis sürecine destek olmasıdır. Hindistancevizi yağı MCT içeriği yüksek yağların başında gelmektedir.

Yorgunluk bir sağlık sorunudur. Altında yatan kök sebeplerin ertelenmeden, dikkatlice araştırılması gerekir. Çoğunlukla daha büyük bir sağlık sorunundan önceki uyarı işareti olarak okunabilir.
Unutmayın her şey de olduğu gibi sağlık da her zaman iyileştirilip geliştirilebilir.


Dyt. Bercis Güner