Robotik Protez Cerrahisi Nedir?

İleri yaş veya çeşitli hastalıklar nedeniyle diz veya kalça gibi yük taşıyan eklemlerde gelişen kıkırdak aşınması, eklem aralığında daralma sonucu eklemlerde ağrı  hareket kısıtlığı gelişebilir. Eklemlerde oluşan bu rahatsızlığa kireçlenme ya da artroz denir. Aşınan kıkırdaklar nedeniyle oluşan ağrı ve hareket kısıtlığını ortadan kaldırabilmek, ağrısız ve işlevsel eklemleri yeniden elde edebilmek amacıyla yapılan cerrahi girişime ise artroplasti (Protez Cerrahisi) denir.

Robotik cerrahi teknolojisi öncesi dönemde çekilen görüntüleme yöntemleri üzerinden ve ameliyat içinde cerrahın bilgi ve deneyimi yardımıyla aşınmış kıkırdak ve kemik yüzeyleri kesilir, yerlerine protezin komponentleri olan implantlar yerleştirilirdi.

Robotik cerrahi ile günümüzde protez uygulanacak diz veya kalça eklemlerinin ameliyat öncesi çekilen röntgen ve bilgisayarlı tomografiler dijital ortama aktarılarak özel programlarla, milimetrik hesaplamaları yapılarak 3-boyutlu görseli çıkartılır ve ameliyatta kullanılacak robota kaydedilir. Ameliyatı gerçekleştirecek hekim, robotun verdiği verileri işleyerek hastaya en uygun yapıdakı protezi ameliyat öncesinde planlar ve işlevini kaybetmiş, hastalıklı kemik ve kıkırdak yüzeylerini robotik kol yardımı ile mutlak doğrulukta çıkartarak olması gereken en uygun yapıdaki protez ile değiştirir.

Robotik Cerrahiler ile Günümüzde Gerçekleştirilen Ameliyatlar Nelerdir?

 • Robotik Total diz protez
 • Robotik Total kalça protezi
 • Robotik Unikondiler (yarım) diz protezi

Robotik Protez Cerrahisi Kimlere Uygulanır?

Kalça ve diz eklemlerinde kireçlenme sonucu gelişen:
 • Günlük hayat kalitesini bozacak seviyede ağrı
 • Eklemlerde hareket kısıtlığı, sertlik, dizin tam olarak açılıp kapanamaması
 • Yürümede kısalık sebepli aksama
 • Deformite ( şekil bozukluğu) varlığı, (Romatizmal hastalıklar gibi)
 • Yürüme bozukluğu, sağlıklı ve ağrısız yürüme mesafesinin kısalması, denge kaybı
 • Cerrahi dışı ilaç tedavisi, yaşam tarzı değişikliği, eklem içi enjeksiyon, fizik tedavi vb. uygulamalardan sonuç elde edilemeyen diz ve kalça eklemi rahatsızlıkları yaşayan hastalara önerilmektedir.

Robotik Protez Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?

 1. Uygulanacak olan protez her hastanın kendi kemik anatomisine en uygun açı,dizilim ve boyutlarda yerleştirildiği için protezin sağkalım süresi daha uzun olması beklenmektedir.
 2. Protez hastanın kendi anatomisine en uygun şekilde yerleştirildiği için ameliyat edilen eklemin hareket kısıtlanması en aza indirgenir.
 3. Ameliyat esnasında geleneksel kesi bloklarını kullanmadan, robotik kol yardımıyla yapılan kemik kesimlerinin hatasız olarak ve daha az kemik kaybı ile tamamlanması
 4. Ameliyat esnasında anlık verilerle özellikle diz protezi ameliyatı için çok önemli olan eklem dengesinin mükemmel olarak sağlanması
 5. Ameliyat esnasında robota işlenmiş olan verilerde yer alan bölgenin dışına çıkılamayacağı için hata ve komplikasyon oranları (damar ve sinir yaralanmaları) yok denecek kadar azdır.
 6. Kemik dışındaki çevre yumuşak dokuları cerrahiden en az seviyede etkilenir ve minimum düzeyde zarar verilir.
 7. Ameliyatı sonrası dönemde hastanın iyileşme süresi ve günlük hayata dönüşü daha kısa sürmektedir.
 8. Ameliyat sonrası daha kısa hastanede kalma süresi ve daha hızlı rehabilitasyon
 9. Özellikle kalça protezi ameliyatlarında ameliyattan önce robotik verilerle yapılan planlama sayesinde ameliyat sonrasın karşılaşılan bacak uzunluk farkı ve çıkık gibi istenmeyen durumlar minimum seviyeye indirgenir.

Robotik Protez Cerrahisi Sonrası Erken ve Hızlı İyileşme

Robotik protez cerrahisinde ameliyat daha küçük kesilerden yani çevre yumuşak dokuya minimal zarar verilerek yapılır. Ameliyat sonrası dönemde hastaların ağrıları daha az olur ve daha kolay hareketlenme sağlanabilir. Ameliyat sonrası hastaların ağrı kesici ilaç kullanımı azalır. Bu sayede böbrek ve karaciğer fonksiyonları da korunmuş olur. Daha hızlı mobilizasyon, daha iyi ağrı yönetimi sayesinde hastanede yatış süreleri kısalır ve enfeksiyon gibi istenmeyen durumların oluşma riski de böylece azalmış olur. Geleneksel yönteme kıyasla robotik protez cerrahisi yapılan hastalar daha kısa sürede aktif yaşantılarına dönebilirler.