Karın Germe Cerrahisi̇ (Abdominoplasti)

Sarkık ve iri bir karın bölgesi hem kadınlar hem de erkekler için rahatsızlık kaynağı olabilir. Bu durum, fazla yağ dokusundan, gevşek karın kaslarından, hamilelikten veya aşırı gerilmeye maruz kalmış, elastikiyeti az karın cildinden kaynaklanabilir. Özellikle masif kilo kaybını takiben gelişen ve artık diyet ve spora cevap vermeyen iri ve sarkık karın dokusundan kurtulmanın tek yolu ameliyattır. Bu teknikle ayrıca karında, özellikle de göbek altı seviyede yerleşmiş cilt çatlaklarından da kurtulmak mümkündür.
 

ah-karin-germe-cerrahisi-1

 
Eğer karın cildinizde sarkıklık oluşturacak miktarda fazlalık varsa, özellikle göbek altı seviyede yoğun deri çatlamalarınız mevcutsa, vücudunuzun diğer bölgeleriyle orantısız biçimde karında irilikten şikayetçiyseniz, karın kaslarınızda gevşeklik varsa, karın bölgenizde birikmiş ve diyet ve spora cevap vermeyen aşırı yağlanma mevcutsa, karın germe cerrahisi için uygun bir aday olabilirsiniz. Karın germe cerrahisinin amacı, fazla deri ve yağ dokusunu uzaklaştırarak ve karın ön duvarındaki kaslarınızı sıkılaştırarak daha düz ve çekici hatlara sahip bir karın elde etmektir.
 
Karın germe cerrahisi, gelişimini tamamlamış bireylerde her yaşta yapılabilir, ancak kilo verme hedefiniz varsa, ideal kilonuza ulaştıktan sonra ameliyat olmanız cerrahinin sonuçlarını daha yüz güldürücü kılacaktır. Bazı koşullarda doktorunuz, öncelikle sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemenizi, diyet ve spor eşliğinde sağlıklı kilo vermenizi ve yeni kilonuzu muhafaza etmenizi uygun görebilir. Bu süreci takiben yapılacak bir ameliyat sizi çok daha mutlu kılacak ve sonuçların kalıcılığına katkıda bulunacaktır.
 
Hamileliğin karın bölgesi üzerine olan öngörülemeyen etkileri, yapılan ameliyatın sonuçlarını etkileyebilmektedir. Eğer yakın zamanda hamilelik planlıyorsanız, bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın. Bu durumda cerrahiyi doğum sonrası döneme ertelemek daha sağlıklı sonuçlar verebilir. Karın germe cerrahisi sonrası, iyileşmenin tamamlanmasını takiben hamile kalınmasında da bir sakınca yoktur.
 

ah-karin-germe-cerrahisi-2

 
Doktorunuzla ilk görüşmenizde karnınızın şekliyle ilgili size rahatsızlık veren bütün detayları aktarmanız gerekir. Bu şekilde cerrahınız sizin beklentilerinizi sağlıklı bir biçimde anlayabilir ve hedeflediğiniz sonuca ulaşmanın bu cerrahiyle mümkün olup olmadığını değerlendirebilir.
 
Karın germe cerrahisi öncesi karın muayenesi ve birtakım ölçümler yapılacaktır. Doktorunuz karın kaslarınızın sıkılığını da değerlendirecektir. Kayıt amaçlı karnınızın fotoğrafları da çekilebilir. Ayrıca varsa ek hastalıklarınız ve kullandığınız ilaçlar sorgulanacaktır. Bu detaylar ameliyatın planlanmasında ve ameliyat sonrası takiplerinizde önemlidir.
 

Karın Germe Cerrahisi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ameliyatın hedefi, karın bölgesinde birikmiş olan fazla deri ve yağ dokusunu uzaklaştırıp karın ön duvarındaki kasları sıkılaştırarak daha düz ve çekici hatlara sahip bir karın elde etmektir.
 
Bu ameliyatta yapılan kesi sayısı 2 tanedir. Birincisi iç çamaşırı içinde gizlenecek şekilde karnınızın en alt seviyesinde, pubik bölgenin üzerinde konumlanmıştır ve çıkarılacak doku miktarıyla ilişkili olarak leğen kemiğinize doğru yatay biçimde uzanmaktadır. İkincisi göbek deliğinizin etrafında, hafif içerde kalan ve dolayısıyla kamufle olabilen yuvarlak bir kesidir. Bunun amacı göbek seviyesi üzerindeki sarkık deri ve yağ dokusunu da gererek uzaklaştırabilmektir. Göbek deliği etrafında yapılan bu kesiyle göbek deliğiniz sarkık deriden ayrılır ve düzeltilmiş, gergin karın cildiniz üzerindeki izdüşümünden tekrar aynı bölgeye konumlandırılır.
 
Doktorunuz, iriliğe ve sarkıklığa sebep olan fazla yağ dokusunu ve sarkık olan deriyi çıkardıktan sonra dikişlerle karın kaslarınızı ve karın ön duvarını sıkılaştırır. Sonra karın derisini yeni konumuna gererek dikişlerle sabitler ve çekici hatlara sahip karın bölgesi elde edilir. Göbek altı seviyesindeki çatlaklar da bu şekilde giderilir, ancak göbek üstü seviyesindeki çatlakların gerilmeye bağlı görünümleri azalsa da kaybolmaz.
 
Karın germe ameliyatları genellikle kişinin tam olarak uyutulduğu genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ameliyattan sonra sıklıkla 1-2 gün sonra çekilen, dren olarak adlandırılan ince tüpler, derinizin altında sıvı ve kan birikimini engellemek için oraya yerleştirilir. Bunun yanı sıra ameliyat bölgenizde sargılar ve cerrahi sonrası destek amaçlı size giydirilen bir korse üzerinizde olacaktır. Ameliyat sonrası ağrı hissinizi en aza indirgemek amacıyla size ağrı kesici ilaçlar verilecektir. Sık rastlanmamakla birlikte bulantı görülebilir. Böyle durumlarda ihtiyaç halinde bazı ek ilaçlar da size verilebilir.
 
Ameliyattan kısa süre sonra beslenmeniz başlar. Birkaç saat sonra ayağa kalkmanız önerilir. Bu aşamada dik durmamalısınız ve dizlerden ve belinizden hafif öne bükük bir pozisyonda yürümelisiniz. Doktorunuz erken dönemde dizlerinizin altına yastık koyarak uyumanızı önerebilir. Genellikle ertesi gün eve gitmenize izin verilir.
 

ah-karin-germe-cerrahisi-3

 
Ameliyatınızı takip eden 2-5 gün karnınızda gerginlik ve hassasiyet hissetmeniz normaldir. Sargılar bu süre içerisinde çıkarılır, destekleyici korseyi birkaç hafta giymeye devam etmeniz önerilir. Ameliyattan ve drenleriniz çekildikten 2-3 gün sonra banyo yapmanıza genellikle izin verilir. Cildinizdeki kesiler erken dönemde pembe renkli olup ameliyattan sonra aylarca bu görünüm devam edebilir.
 
Ameliyattan sonraki erken dönemde herhangi bir çekme, kaldırma veya uzanma hareketinden ve ağır aktivitelerden kaçınmalısınız. İlk başta karnınızda ödem ve renk değişikliği olabilse de, bunlar zaman içerisinde düzelir. Karın şeklinin kalıcı halini alması ve doğal görünüme ulaşması birkaç ayı bulabilir. Genellikle birkaç hafta sonra işe dönülebilmektedir, ancak ağır hareketlerden 1-2 ay uzak durulmalıdır. Her cerrahi girişim bir takım riskler içerir. Her ameliyatta olduğu gibi karın germe ameliyatlarını takiben bazı istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Bunlar herhangi bir ameliyat olmanın getirdiği genel anestezinin riskleri olabileceği gibi kanama, enfeksiyon veya yara iyileşme problemleri de olabilir. Yara iyileşme problemleri özellikle çok fazla dokunun çıkarıldığı cerrahilerde görülebilir.
 
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü / Karın Germe Cerrahisi (Abdominoplasti) 7 Doktorunuzun önerilerine uymanız bu riskleri minimuma indirecektir. Karın germe cerrahisinin risklerini anlamanız önemlidir. Hastaların birçoğunda karşılaşılmamasına rağmen, olası erken ve geç dönem sorunları doktorunuzla konuşmalısınız.
 
Cildinizdeki izler zaman içerisinde solacaktır, ama unutulmamalıdır ki cildin bütün katlarının kesiye uğradığı her koşul kalıcı bir izle sonuçlanmaktadır. Doktorunuz en ince ve kısa şekilde izinizin iyileşmesini sağlamak üzere hareket edecektir, ancak izin son görünümünün esas belirleyeni, kişinin yara iyileşme potansiyelidir. Ameliyatınızı takip eden süreçte cerrahınızla düzenli olarak görüşmeye devam etmeniz önerilir. Doktorunuz bu zaman dilimlerinde sizin iyileşmenizi takip edecektir.
 
Karın germe cerrahisiyle karnınızdaki irilikten ve sarkıklıktan kurtulmanın verdiği rahatlık, günlük aktivitelerinize yansır. Spor yaparken ve diğer aktivitelerden daha çok keyif almanız mümkündür. Ameliyat sonucu kişinin görünümünde meydana gelen dramatik değişim özgüven artışıyla sonuçlanarak daha mutlu ve kaliteli bir hayat tarzını benimsemeyi sağlayacaktır. Özellikle obezite sonrası aşırı kilo veren kişilerde karın germe ameliyatları, sağlıklı bir fiziğe kavuşmanın tamamlayıcı unsurlarındandır.
 

ah-karin-germe-cerrahisi-4

 

Bölümümüzde Yapılan İşlemler

 • Yüz Germe
 • Boyun Germe
 • Kaş Kaldırma
 • Estetik Göz Kapağı
 • Yüz Protezleri
 • Dudak Kalınlaştırma
 • Dolgu Uygulamaları
 • Botulinum Toksin
 • Meme Büyütme
 • Meme Dikleştirme
 • Meme Küçültme
 • Karın Germe
 • Uyluk Germe
 • Kalça Estetiği
 • Liposuction
 • Askı Yöntemleri
 • Deri Kanserleri
 • Yarık Dudak
 • Yarık Damak
 • Yara İzi
 • PRP
 • Çene Cerrahisi
 • Yüz Kırıkları
 • Mikrocerrahi ve El Cerrahisi
 • Hipospadias

 
Amerikan Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü beden şeklinizle ilgili istek ve beklentilerinizi karşılamak için büyük bir özenle modern tıbbın imkanlarından faydalanarak hizmet vermektedir. Estetik normlar ve bilimsel bilgiler ışığında teknik, sanat, beceri ve donanım sizin için bir araya getirilmektedir.