Kırışıklıklar Nasıl Oluşur?

Yüzümüzde mimiklerimizi her hareket ettirdiğimizde yani gülüdüğümüz, kızdığımız, şaşırdığımız zaman cilt altındaki kaslar hareket eder. Bu hareketlerin sürekli tekrarlanmaları ile zamanla yüzümüzde kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıklara dinamik kırışıklıklar adı verilir.
 
Kişinin mimiklerini kullanma sıklığı, güneşe maruz kaldığı süre, cilt ve kas yapısı, yaş ve cinsiyet bu kırışıklıkların seviyesinde belirleyicidir.
 

kirisikliklar-nasil-olusur.jpg

 

Botox İle Kırışıklık Tedavisi Nedir?

Kızgın olmasam da kaşlarımın arasındaki çizgi beni kızgın gösteriyor.
 
Alnımdaki çizgiler beni olduğumdan daha yaşlı gösteriyor. Gülmeyi seviyorum ama göz kenarlarım çok fazla kırışıyor. Kaşlarımın daha fazla kalkık olmasını isterdim.
 
Belki siz de bu tip bir yakınma içerisindesiniz veya Botox’un sizin için uygun olup, olmadığını merak ediyorsunuz.

Botox Nedir?

Botox, Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış proteindir. Kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu ejektörler ile çok düşük dozlarda uygulanır. Botox zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri azaltan basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır. On dakikalık bir uygulama ile kırışıklıklara yol açan kaslar gevşer 3-7 gün içersinde etkili olmaya başlar ve etkisi 4-6 aya kadar devam eder.
 
Kolay, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulama oluğu için birçok insan, uygulama sonrası işine ve günlük hayatına geri döner.
 

botox-hangi-bolgelere-uygulanir.jpg

 

Botox Hangi Bölgelere Uygulanır

Özellikle mimik kasların hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı çizgileri Botox tedavisine son derece iyi cevap vermektedir.
 
Bunun dışında üst dudak ve boyun çizgileri tedavi edilebilir.
 
Ayrıca el, ayak ve koltukaltı bölgelerindeki terleme tedavisinde de Botox kullanılmaktadır.

Uygulama Nasıl Olur?

Doktorunuz en iyi sonucu alabilmek için, enjeksiyon yapılacak bölgeyi tespit eder. Genelde anestezi gerekmez, ancak bölgenin ve kişinin hassasiyetine göre belki anestetik bir krem ya da buz kompresi uygulanabilir. Uygulanacak her bölgeye çok az dozda Botox enjeksiyonla tatbik edilir. Böylece normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz.

Botox’un Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botox’un etkisi 4-6 aya kadar sürmektedir. Tekrar eden uygulamalarda bu süre uzamaktadır.

Yan Etkisi Varmıdır?

Bilinçli ve uzman ellerde yan etki çok az görülür. Çok nadir olarak baş ağrısı veya yalnış yere uygulama sonucu geçici göz kapağı düşüklüğü görülür. Enjeksiyon alanında nadiren hafif kızarıklık görülebilir ve makyajla kolayca kapatılabilir. Botox dinamik kırışıklıklara yol açan kasları, geçici süre ile gevşeterek etkisini gösterir. Botox’un etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır, vücut içerisinde dolaşmaz.

Botox Uygulamaları Ağrılı Mıdır?

Çok az ve kısa süreli batma hissi duyulur. Uygulama tamamlandığında genellikle hiçbir ağrı kalmaz.
 

kimler-botox-ile-kirisiklik-tedavisi-icin-uygundur.jpg

 

Uygulamaya Devam Etmezsem Kırışıklıklarım Daha Kötüye Gider mi?

Hayır. Kırışıklıklarınız yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner.

Uygulama Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

  • Doktorunuza, mevcut sağlık sorunlarınızı ve kullanmakta olduğunuz herhangi bir ilaç varsa bilgi veriniz.
  • Gebelik ve süt verme dönemlerinde Botox uygulaması önerilmez.
  • Botox uygulanacak bölgede daha önce herhangi bir operasyon geçirdiyseniz veya ağır nörolojik hastalıklarınız varsa doktorunuzu bilgilendiriniz.

Kimler Botox İle Kırışıklık Tedavisi İçin Uygundur?

18-65 yaş aralığı içerisinde iseniz ve olduğunuzdan daha iyi görünmek istiyorsanız, Botox sizin için uygundur.
 
Görünüşe önem veren binlerce kadın ve erkek Botox’un faydalarını keşfetti. Sadece sanatçılar, politikacılar, modeller değil; öğretmenler, anneler ve iş dünyasından ve hayatın her alanından insanlar, Botox uygulamasından yararlanıyor.