Sizin veya yakınınızın konuşma ya da anlama konusunda bir güçlüğü mü var? Yiyecek ve içecekleri yutabilmekle ilgili sorun mu yaşıyorsunuz?

Bu gibi problemler insan ilişkilerini, davranışları, okul başarısını ve iş performansını etkileyebiliyor. Dil ve Konuşma Patologlarımız bu konuda size yardımcı olabilir. Konuşma, anlama ya da yutmayla ilgili sorunlarda tanı ve tedaviye yönelik müdahale ne kadar erken başlarsa, başarı oranı da o kadar yükseliyor. Ayrıca erken tanı ve tedavi, iletişim ve yaşam kalitesinde de gözle görülebilir düzelmeler sağlayabiliyor.

Amerikan Hastanesi’nde dil-konuşma-yutma problemiyle başvuran hastalarımız, problemin şekline göre öncelikle bir değerlendirmeden geçiriliyor. Sonuçlara ve duruma göre konuşma ya da yutma terapisi süreci başlatılıyor. Tüm süreç, problemin özelliğine ve kişinin ihtiyaçlarına göre düzenlenip, hastamızın beklentilerine uygun olarak hazırlanıyor.
 
C BLOK C BLOK
Zemin.Kat ZeminKat
08:00 - 17:00 08:00 - 17:00
Pazartesi - Cuma Pazartesi - Cuma

SIK SORULAN SORULAR

Harfleri, sesleri ve kelimeleri söyleme şeklimiz konuşmadır. Konuşma problemi olan kişiler;
  • Harfleri ve sesleri doğru telaffuz edemeyebilir, söyleyemeyebilir.
  • Kısık ya da çatallı sese sahip olabilir.
  • Kekeleyebilir, konuşurken takılabilir, sesler ve kelimeler arasında yersiz duraksamalar ya da tekrar etmeler yaşayabilir.

Dil/lisan, fikirlerimizi paylaşmak ve isteklerimizi söylemek için seçtiğimiz kelimeler, cümleler, sözlerdir. Dil/lisan problemi olan bir kişi;
  • Konuşulanı anlama/algı,
  • İfade etme,
  • Okuma,
  • Yazma problemleri yaşayabilir.
Hastalık, ameliyat, inme ya da yaralanma gibi bir duruma bağlı olarak ortaya çıkan, gıdaların yutulamaması, nefes borusuna yönlenmesi, akciğere kaçarak zatürreye ya da boğulmaya sebep olması durumlarına “disfaji” adı verilir. Yutma bozukluğunun varlığından şüphe edildiği durumlarda mutlaka bir doktorun yönlendirmesiyle dil ve konuşma patoloğu tarafından yutma testi uygulanmalı, bozukluğun boyutu, nedeni, tedavi biçimi kararlaştırılmalıdır.