Yaşam Boyu Mindfulness (MBCT-L)

Yaşam Boyu Mindfulness (MBCT-L), bedenimiz, duygularımız ve zihnimizle bilinçli farkındalık geliştirerek yaşamlarımızı nezaket, dayanıklılık ve esenlik hissiyle sürdürebilmek için tasarlanmıştır. Program Oxford Üniversitesi ve diğer önde gelen araştırma kurumlarının yaptığı araştırmaların ışığında geliştirilmiştir.  Program detayı

Mindfulness Temelli Alışkanlıklardan Özgürleşme Programı

Alışkanlık döngünüzü kırarak, fiziksel ve zihinsel özgürleşmeye doğru adım atabilirsiniz.Uluslararası alanda kliniklerde uygulanarak yıkıcı alışkanlıkların gücünü azaltmada etkinliği kanıtlanmış olan teknikleri, size kendi zihninizde ustalaşmanız için etkili bir araç olarak sunuyoruz.  Program detayı

Mindfulness Temelli Stres Azaltımı Programı

MBSR programı özünde mindfulness farkındalığını, meditasyon, mindful hareket ve gündelik yaşamın içindeki uygulamalar ile öğreten sistematik ve yoğun bir eğitime dayanan bir grup çalışmasıdır. Yalnızca 8 haftada, nöroplastisiteyi kullanarak beyinde olumlu değişimler yarattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Mindfulness pratikleri Avrupa ve Amerika’da kabul görmüş ve bir çok alanda aktif olarak kullanılmaktadır.  Programı detayı

Hamileler İçin Yoga

Mindfulness odaklı beden farkındalığı programımız; gevşeme ve akış arasında bir denge araştırmasını, bedeninizle ve bebeğinizle derin bir bağ kurmanızı, bedeninizi doğum sürecine hazırlamayı destekler. Benzer endişeleri ve mutlulukları yaşayan bir grupla güçlü paylaşımlar yapabilmenize alan açar.

Sırt ve omuz kaslarınızı güçlendiren uygulamalar, doğum sonrasında emzirme ve bebek taşıma sürecinizi kolaylaştırır.

Uyku kalitenizi artırmaya, stres seviyesini azaltmaya, değişen beden ağırlık merkezi ile uyumlanmaya, bel ağrıları, mide bulantısı, nefes darlığı, baş ağrıları, karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıkların etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Hamileler İçin Pilates

Beden-zihin bütünlüğüne yönelik mindfulness odaklı pilates dersleri hamileleğin üçüncü haftasından itibaren önerilir. Kas ve iskelet sistemini desteklerken, pelvik tabanındaki kasların güçlendirilmesi için en uygun ezgersiz tekniklerinden biridir. Bebeğin büyümesiyle birlikte diyafram yukarıya doğru baskılanır ve pilates egzersizleriyle nefes alanı açılması araştırılır. Sırt ve omuz kaslarınızı güçlendiren uygulamalar, doğum sonrasında emzirme ve bebek taşıma sürecinizi kolaylaştırır.

Profesyonel eğitmenlerle pratik edildiğinde bir çok faydası gözlemlenmiştir.
 

İyileştir Kendini (Kanser Hastaları İçin Mindfulness Programı)

Kanser programımızdaki dersler; yumuşak ve restoratif pozlar, stres ve endişeyi azaltmaya yönelilk akışlar, rehberli vücut taraması (guided body scan) ve Code Lotus alanında paylaşım bölümlerini içerir.

Amerika’nın en iyi kanser merkezlerinden MD Anderson’ ın  uluslararası iş ortağı, yurtdışındaki ve ‘’Tek Pratik Modeli’’ ile çalışan uydu merkezi olarak, merkezin kanser alanındaki bütüncül yaklaşım uygulamaları konusunda da destek almaktayız. MD Anderson Ingrative Oncology Center’ da stres sevisini azaltmak, zihinselve duygusal sağlıklılık durumunu desteklemek amacıyla sunulan programlar ve bu konuda yaptıkları araştırmalardan oluşan bilgi birikimlerinden faydalanmaktayız.
 

Yoga

Code Lotus yoga dersleri zihin-beden bütünlüğünü nefesle birlikte sağlamaya yönelik hareketler sunan bir programdır. Ferah stüdyodaki derslerle gündelik şehir hayatının karmaşasından uzaklaşıp zihinsel yenilenme olanağı sunuyor. Yapılan bedensel hareketlerse kasları gevşetmeye ve esnetmeye yönelik olduğundan, bedeni rahatlatır. Pozlar içinde çalışan kaslar duruş bozukluklarını ve kronik ağrıları yumuşatmaya yardımcı olur. Yoga sırasındaki nefes çalışmaları daha kaliteli nefes alma olağı oluşturur. Yoga derslerindeki amaç yalnızca bedensel pratik değil, zihin, nefes  ve özbenliğin farkındalığıdır. Düzenli yoga pratiği, enerjiyi yükseltip zihni güçlendirir ve hayat kalitesini arttırır.

Pilates

Code Lotus’ta sunulan pilates dersleri beden-zihin bütünlüğünü sağlamaya yöneliktir. Bedeninizi daha iyi tanımanıza olanak sağlar. Pilates kişinin vücut farkındalığını artırarak fonksiyonel duruş bozukluklarının azalmasını sağlar. Vücut farkındalığı geliştikçe kişinin yaşam kalitesi artar. Daha sağlıklı ve sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Dersler sırasında daha sağlıklı nefes alındığından kişi günlük hayatta daha az yorgunluk yaşar.

Yin Yoga

Code Lotus’taki yin yoga derslerinde pozlar içinde daha uzun süre kalarak nefesle bedensel rahatlama ve farkındalığı arttırma amaçlanır. Yin yoga bedenle çok daha derin bir iletişim kurmayı sağlar. Diğer yoga çeşitlerine göre daha meditatiftir. Pozlar içinde çalışan kaslar duruş bozukluklarını ve kronik ağrıları yumuşatmaya yardımcı olur. Yoga sırasındaki nefes çalışmaları daha kaliteli nefes alma olağı oluşturur. Yoga derslerindeki amaç yalnızca bedensel pratik değil, zihin, nefes ve özbenliğin farkındalığıdır. Düzenli yoga pratiği, enerjiyi yükseltip zihni güçlendirir ve hayat kalitesini arttırır.

Beden Ve Zihin Farkındalığı

Dikkati nefese vermek, en rahat farkındalık çalışmalarından biridir. Günlük hayatta yaşanan stres ve kaygı sağlığımız üzerinde negatif etki yaratır ve nefesle birlikte farkındalığı arttırmak bunları azaltmayı sağlar. Nefes ve farkındalık dersleri kişinin dikkat ve konsantrasyon artışını destekler. Farkındalık çalışmaları kişinin anda ne düşündüğüne, hissettiğine, duyumsadığına, yargılamadan, dikkatini vermesini sağlar. Farkındalık çalışmalarının daha kaliteli yaşam sağlayıp, kaygıyı ve stresi azalttığına dair birçok bilimsel araştırma mevcuttur.

Restoratif Yoga

Restoratif yoga uygulamalarında büyük ve küçük yastıklar, battaniyeler, kemerler, sandalye, duvar, göz yastıkları gibi araçlar kullanılır. Pozların içinde kişilerin dinlenebileceği ve gevşeyebileceği bir alan yaratmak amaçlanır. Pozların içinde uzun süre durulup, dinlenilir. Mindfulness temelli restoratif yemek uygulamalarında duruşlara nefes çalışmaları da eşlik eder. Beden-zihin bütünlüğüne dayanan bu çalışmalarının kişiye uzun vadede etkileri daha sabırlı, mütevazı ve odaklı olmayı sağlaması olarak değerlendirilebilir.