1. AMERİKAN HASTANESİ
  2. CODE LOTUS
  3. SEMİNERLER

CODE LOTUS DR. GABOR MATÉ ETKİNLİĞİ

Amerikan Hastanesi bünyesindeki Code Lotus Merkezi olarak, herkesi farkındalıkla yaşam konusunda bilgilendirmeyi ve iyi olma halini aşılamayı hedefliyoruz. Bu ışıkta dünyaca ünlü doktor ve yazarları ağırlayarak etkinlikler düzenliyoruz. 19 Eylül 2018 Çarşamba günü gerçekleşecek etkinliğin konuğu dünyaca bilinen konuşmacı ve yazar Dr. Gabor Mate olacak.

Dr. Gabor Maté, kısa zaman önce aktif hekimlikten emekli olmuş bir medikal doktordur. Yirmi sene boyunca aile hekimliği yapmış ve yedi yıl Vancouver Hastanesi’nde Palyatif Bakım Ünitesi’nde Medikal Koordinatör olarak calışmıştır. Oniki sene boyunca Vancouver’ın merkezinin doğusunda ciddi uyuşturucu bağımlıkları, zihinsel hastalıkları ve HIV virüsü olan kişilerle çalışmıştır. İki sene boyunca Vancouver’da, Kuzey Amerika’nın ilk ve eşsiz Denetlenen Enjeksiyon Tesisi’nde hekimlik yapmıştır. Sağlık ve hastalıkta; dikkat eksikliğinde ve diğer çocuk gelişimi problemlerinde; çocukluk travmalarına ve duygusal kayıplara psiko-fizyolojik tepki olarak gelişen bağımlılıklarda zihin/beden bütünlüğü ilgisi  çalışmalarıyla dünyaca bir üne kavuşmuştur.

Dr. Gabor Maté çok satan listelerine giren ve beş kıtada yirmiden fazla dile çevrilen dört kitap yazmıştır: “ In the Realm of Hungry Ghosts: Close Encounters with Addiction”; “ When the Body Says No: The Cost of Hidden Stress” (Vücudunuz Hayır Diyorsa: Duygusal Stresin Bedelleri); “ Scattered Minds: A New Look at the Origins and Healing of Attention Deficit Disorder” ve “ Hold on to Your Kids:  Why Parents Need to Matter More Than Peers (Gordon Neufeld ile birlikte)”. Diğer birçok ödülle birlikte Simon Fraser University’den Outstanding Alumnus Ödülü ve University of Northern British Colombia’dan Honorary Degree of Law ödüllerinin sahibi olmuştur. 2017’de Centre for Addictions and Mental Health tarafından Difference Maker in Mental Health dalında seçilen 150 kişiden biri olarak anılmıştır. Sıkça profesyonellere ve halka – yurtdışında ve internasyonal olarak – çocuk gelişimi ve ebeveynlik, fiziksel ve zihinsel sağlık ve bağımlılık konularında konferanslar vermektedir. Simon Fraser University’de Faculty of Criminology’de Misafir Profesördür. Yeni kitabı, The Myth of Normal: Finding Out Authentic Self in a Toxic Culture kitabı tamamlanma aşamasındadır.

Dr. Gabor Maté, 1 gün sürecek bu etkinlikte, psikolog ve psikiyatristlerin, doktorların, ebeveynlerin ve hatta hayatında stres faktörü olan tüm kişilerin de ilgisini çekecek çok farklı bilgi ve bakış açıları sunuyor. Sorunlara kısa ve  geçici çözümler bulmak yerine Dr. Gabor Maté, bilimsel verilere, geçmiş vakalara ve kendi deneyimlerine dayanarak, insanların kendilerini iyileştirmelerine ışık tutuyor.

Konusu Vücudunuz Hayır Diyorsa: Zihin/Beden Birliği & Stres-Hastalık Bağlantısı olan etkinlikte çağımızın yoğun stresiyle mücadele eden kişilerin çok faydalanacağı öğretiler yer alacak.
Modern bilimle zihin ve beden bütünlüğünün ele alınması (Psikonöroimmunology);
Stresin doğası ve psikolojik sonuçları;
Üç ana stres etkeni: Kontrol Kaybı, Belirsizlik ve Çatışma;
Çevremiz bizi psikolojik olarak nasıl programlar ve bu durum duygusal davranışsal olarak kronik stres kalıbına nasıl dönüşür;
Kültürümüzde stres neden saklı kalıyor;
Stresli çalışma ortamı: Bunun nasıl farkına varırsınız ve nasıl dönüştürürsünüz;
Stresi nasıl farkedersiniz ve önlersiniz;
Stresi anlamak klinik uygulamalarını nasıl iyileştirir.

Aydınlatıcı bilgilerin yanında keyifli bir ortamda gerçekleşecek bu etkinliğin, katılımcılar için çok verimli olacağına inanıyoruz.