Genel bir alışkanlık olarak, insanlar doktorlarına yeni bir şikâyetleri olduğunda veya var olan hastalıklarının tedavileri amacıyla giderler. Oysa günümüz tıbbında öncelik kişinin hastalığını tedavi etmek değil, hasta olmasını önlemektir. Bu amaçla, hastalıklar ortaya çıkmadan önce koruyucu önlemleri alarak sağlığın bozulmasını mümkün olduğunca erken aşamada engellemek en ideal yaklaşımdır. 

Hiçbir şikâyetiniz olmasa bile bazı hastalıklara ailesel yatkınlığınız ya da alışkanlıklarınızdan ve yaşam tarzınızdan kaynaklanan artmış risk faktörleriniz bulunabilir. Bunları belirlemek ve sağlığınızın bozulmasını önlemek için düzenli aralıklarla sağlık kontrollerinizin yapılması gereklidir.

Hastalıklarda ise amaç, hastalığın en erken evresinde tanının konmasıdır. Birçok hastalık hiçbir şikâyete neden olmaksızın ve bir belirti vermeksizin uzun süre gizli kalabilir. Belirti verip şikâyetlere neden olmaya başladığında ise oldukça ilerlemiş ve birçok organa zarar vermiş olabilir.

Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre, ölüme neden olan hastalıklar sıralamasında; dolaşım sistemi hastalıkları birinci, kanserler ikinci sırada gelmektedir. Her iki grupta da erken tanı ve tedavi yaşamsal önem taşımaktadır. Yine TÜİK verilerine göre, ülkemizde nüfusun yarıya yakınının kilo fazlalığı bulunmaktadır. Bu da dolaşım sistemi hastalıkları açısından yaşam tarzı değişiklikleri ve önleyici tedavilerle azaltılabilecek çok yaygın ve ciddi bir risk faktörüdür. 

Sağlık Tarama programları erken tanıyı mümkün kılmaktadır ve çoğu durumda erken tanı için tek seçenektir.

Temel check-up ve diğer sağlık tarama programlarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız! 

Check up ve diğer sağlık tarama programlarımız hakkında detaylı bilgi almak için  444 44 78’i arayarak çağrı merkezi danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.