Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında hizmetlerini sürdüren Amerikan Hastanesi, 100 yıla yakın deneyimini İstanbul dışına taşımak amacıyla, 1997 yılından bu yana hem Bodrumluların hem de Bodrum’a tatile gelenlerin güvenle tedavi oldukları Özel Bodrum Hastanesi’ni devralarak 2019 yılında Bodrum Amerikan Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı.

Hastanenin iyileştirme ve yenileme çalışmaları sırasında ortaya çıkan “Geç Roma Dönemi”ne (MS 400-500) ait tarihi kalıntıların hastane bünyesinde sergilenmesi için her kalıntı üzerinde titizlikle çalışıldı. Sergileme alanlarının restorasyonu Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında hizmet veren Amerikan Hastanesi tarafından finanse edilirken, tarihi kalıntılar, zemin seviyesinin altında, üzeri camla kapatılarak ve altı ayrı havuz şeklinde düzenlenerek sergi alanı haline getirildi. Bodrum Amerikan Hastanesi, restorasyon çalışmaları sonunda “Müze Hastane” ünvanıyla sağlık sektörüyle beraber kültür sanat alanında da bir ilke imza attı.

Günümüzde Bodrum Amerikan Hastanesi, 64 yatak kapasitesi, çeşitli poliklinik hizmetleri, ileri teknoloji tanı ve laboratuvar hizmetlerinin yanısıra toplam 25 poliklinik, 17 yoğun bakım yatağı, 3 ameliyathane, kalp damar cerrahisi, anjiyo, kemoterapi ve medikal onkoloji tedavi ünitesi, kalite ve hizmet standartlarıyla hem Bodrumlular hem çevre illerde yaşayanlar hem de Bodrum’a tatile gelen yerli ve yabancı turistler için güvenilir sağlık hizmeti veriyor.