İşlem Sonrası Kanamam Olacak mı?

Tıbbi tahliye sonrası 15 günü geçmeyen vajinal bir kanama beklenir. Bu kanamanın miktarı hemen hemen normal bir adette olduğu kadardır. Bazen bu kanama işlemden 3-4 gün sonra başlayabilirken, bazen de hiç kanamanız olmayabilir.

Kanama olmaması, aşırı kramp tarzı ve günler süren alt karın ağrısı veya gebelik bulantısı gibi şikayetlerin devamı durumunda önemli olabilir. Böyle durumlarda lütfen bizi arayın.
 

Kısıtlamalar Var mı?

İşlem genel anestezi altında yapıldığı zaman, aynı gün araba kullanmayın. Konsantrasyon gerektiren işlerinizi bir sonraki güne erteleyin.

İşlemden sonra 1 hafta boyunca cinsel ilişkiye girmeyin, oturarak banyo yapmayın, havuza- denize girmeyin. Yeme, içme ve gıdalar konusunda bir kısıtlama yoktur. Her zamanki gibi sağlıklı besleneceğinizi biliyoruz.
 

Bir Daha Ne Zaman Adet Göreceğim?

İşlem sırasında aksi söylenmediyse, bir sonraki adetiniz 3-5 gün ileri-geri farkla, bir sonraki ay aynı zamanlarda olacaktır. İşlemden sonra doğum kontrol hapı kullanmaya başladıysanız, ilk kutunun bitiminden 3-4 gün sonra adet göreceksiniz.

İşlem sonrasında bakırlı spiral uygulandıysa, beklenen adet yine 1 ay sonra olur, fakat aralarda ufak tefek kanlı akıntılar görülebilir ve bunlar 2 ay kadar sürebilir.

Doktorunuz hormonlu spiral uyguladıysa, kanama düzeniniz değişken olabilir. Size bununla ilgili ayrıntılı bilgi verilecektir.
 

İlaç Kullanacak mıyım?

Antibiyotiğiniz kişisel tıbbi öykünüze göre seçilecek ve kullanımı tarif edilecektir. Ağrı kesici olarak da Parasetamol 500 mg tabletten günde 3 taneye kadar alabilirsiniz.
 

Yeniden Hamile Kalmak için Ne Kadar Beklemeliyim?

Teorik olarak rahim ve diğer genital organlar bir sonraki ay gebeliğe hazırdır. Ancak doktorunuz aksini bildirmediyse, hem fiziksel hem de psikolojik olarak toparlanmanız için 2-3 ay gibi bir süre korunmanız önerilir.
 

Yeniden Gebe Kalamayacağım Korkusu Taşıyorum. Bu Haklı Bir Korku mu?

Büyük oranda hayır. Rahmin tahliyesi sonrası %1 civarında oluşan enfeksiyon ve rahim duvarı yapışıklığı hariç, bu senaryo çok uzaktır. Sahip olduğunuz “bir daha gebe kalamama” bilgisi, rahim boşaltma işleminin daha travmatik aletlerle, kanun ve düzenlemeler dışı ve dolayısıyla kötü şartlarda yapıldığı 1980’ler öncesi döneme aittir. Oysa bu işlem yıllardır çok daha güvenli şartlarda “vakum” yöntemiyle yapılmaktadır. Bu yöntem rahim içi sağlığını ve uzun vadede çocuk sahibi olabilme yetisini de korumaktadır.
 

Hangi Durumlarda Sizinle Yeniden Temas Kurmalıyım?

  •  Günlük hayatınızı sekteye uğratan ağrı, kanama, • Ağrılı kanama,
  •  Kanama ve akıntıda kötü koku,
  •  Ateş ve
  •  Adetin gecikmesi durumlarında bizi bilgilendirin.