PROJENİN AMACI

“Kıyı Temizliği” projesiyle çevre temizliği bilincinin artırılmasını ve gelecek nesillere daha yaşanabilir düzeyde bir sahil ve çevre bırakılmasını hedefleyen Bodrum Amerikan Hastanesi, DenizTemiz Derneği/TURMEPA ile hem denizden hem karadan kapsamlı bir temizlik yaparak ve farkındalık oluşturarak gelecek nesillere temiz çevre ve bu bilinci bırakmayı hedeflemiştir.
 

PROJENİN KONUSU

“Kıyı Temizliği” projesi 2019 yılında, DenizTemiz Derneği/TURMEPA ile işbirliği çerçevesinde Kınalıada’da bulunan ön kıyı bölgesini temizlemek üzere başlatılmıştır. Gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak amacıyla Amerikan Hastanesi, Koç Üniversitesi Hastanesi, Amerikan Tıp Merkezi ve Bodrum Amerikan Hastanesi olarak, çevre dostu uygulamaları gerçekleştirmek için gönüllü çalışanlarla Kınalıada’ya gidilerek gün boyu kıyı temizliği yapılmıştır.

5 Haziran 2021 “Dünya Çevre Günü”nde ise, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, DenizTemiz Derneği/TURMEPA Bodrum Şubesi ve Milta Bodrum Marina işbirliğiyle temiz kıyı ve denizlerin korunması ulusal bir öncelik haline getirilerek, Bitez Adaboğazı’nı temizlemek için çalışmalar başlatılmıştır. Bodrum Amerikan Hastanesi çalışanları proje paydaşlarıyla hem denizden hem de karadan kapsamlı bir temizlik yaparak Bitez Adaboğazı’nda farkındalık yaratmıştır.


PROJE PAYDAŞLARI

DenizTemiz Derneği/TURMEPA & İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi & Milta Bodrum Marina.


PROJENİN AKTİF SÜRESİ DURUMU

Kınalı Ada / İstanbul (2019)
Bitez Adaboğazı / Bodrum (2021) 


PROJEDE HEDEFLENEN TOPLULUK

Sağlıklı bir yaşama sahip olması istenen gelecek nesiller, temiz kıyı ve denizler.


TOPLULUĞUN KARŞILANAN İHTİYAÇLARI

“Kıyı Temizliği” projesiyle Kınalıada ve Bitez Adaboğazı’nda yapılan ön kıyı temizliği ve deniz temizliğiyle gelecek nesiller için daha temiz çevreye katkıda bulunulmuş ve temiz suların korunması sağlanmıştır.
 

PROJE NE SONUÇ VERDİ? / NEYİ BAŞARDI?

“Kıyı Temizliği” projesi sonucunda, denize yakın alanlarda bulunan çöplerin temizlenmesiyle temiz denizlerin korunmasına katkı sağlanmıştır. Yapılan kıyı temizliklerinin sonucunda, hem gelecek nesillerin temiz çevre ve suya ulaşımı konusunda bilinçlendirme ve farkındalık oluşturulmuş hem de bölgede bulunan hayvanların yaşam alanları daha temiz hale gelirken, deniz canlılarının da yaşamlarına olumsuz etki eden bu durumun etkileri ortadan kaldırılmıştır.
 

PROJE HANGİ KURUMLARIMIZDA GERÇEKLEŞTİRİYOR?

“Kıyı Temizliği” projesi, Amerikan Hastanesi ve Bodrum Amerikan Hastanesi’nde sürdürülmektedir.