Amerikan Tıp Merkezi, Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde, Akciğer kanseri, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), Amfizem, Bronşit, Pnömoni (zatürre), Akciğerin İltihabi Hastalıkları, Alerji ve Astım gibi Solunum Sistem Hastalıklarının tanı ve tedavileri, gelişmiş en güncel yöntemlerle yapılmaktadır.

  Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde yapılan tetkikler:
  • Başta akciğer kanseri olmak üzere birçok akciğer hastalığının tanısında kullanılan “videobronkoskopi”
  • Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tanısında ve tedavinin sonuçlarının değerlendirlmesinde, astım tanısında kullanılan “Solunum Fonksiyon Testleri”,
  • Astım ve allerjik rinit tanısında kullanılan “Allerji Deri Testi / Prick Test”
  • Alerjik hastalıkların tanısında kullanılan kan testleri (Total IgE, ECP(eozinofil katyonik protein), Spesifik IgE tetkikleri)
  • Nasal Smear (burun sürüntüsü) (Alerjik Nezle'de)
  • Balgam incelemeleri (kanser ve enfeksyona yönelik)
  • Akciğer grafileri, Bilgisayarlı akciğer tomografisi
 
Sigara Bırakma Destek Programı:
Öncelikle sigara tiryakilerine sigaranın zararlı etkileri ve sebep olduğu hastalıklar hakkında bilgilendirme yapılır. Sigara bağımlılığı derecelendirilerek kişiye özel en uygun bırakma programı belirlenir. Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Beslenme ve Diyet Bölümlerinin iş birliğinde destek gerçekleştirilmektedir.

Bölümümüzde Solunum fizyoterapisi desteği de verilmektedir. (özellikle KOAH'lı hastalara)

SIK SORULAN SORULAR

Göğüs Hastalıkları Bölümü’nün ana uzmanlık alanı göğüs hastalıkları, tüberküloz, alerji-immünoloji ve solunumsal uyku hastalıkları başlıklarından oluşuyor. Ancak bunların yanı sıra obstrüktif akciğer hastalıkları (astım, KOAH, bronşektazi), alerjik akciğer hastalıkları, pulmoner emboli ve pulmoner vasküler hastalıklar (pulmoner hipertansiyon), pnömoni (akciğer enfeksiyonu), akciğer zarı hastalıkları (plörezi), akciğer kanseri tarama, tanı ve tedavisi, girişimsel bronskopi (kriyoterapi, argon terapi, EBUS), sarkoidoz, idiopatik pulmoner fibrozis ve çevresel hastalıklar gibi interstisyel akciğer hastalıkları konularında da hizmet sunuyoruz. Ayrıca sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenler de bize başvurabilir.
Akciğer sağlığını etkileyen durumlarda sıklıkla öksürük, kronik öksürük, nefes darlığı, eforla gelen nefes darlığı,  ateş, balgam, kanlı balgam, göğüs ağrısı, sırt ağrısı, halsizlik, kilo kaybı, yorgunluk, alerji ilişkili hapşırık, burun akıntısı, deri döküntüsü, kaşıntı, horlama, gündüz uyuklaması ve sigara kullanımı gibi durumlar görülüyor. Bu şikayetler ya da bağımlılıklar nedeniyle bölümümüze doğrudan başvurulabilir.