PROJENİN AMACI

Koç Healthcare Bisiklet Kulübü ve Umuda Pedal Derneği'nin ilk sosyal sorumluluk projesi olan “Serum Askılı Bisiklet” (ONKOBİS), Kanser Savaşçıları Derneği’yle birlikte hayata geçirilmiştir. Pedal çevirme serüveniyle başlayan bu hareket, Sivil Toplum Kuruluşları’yla ortak projeler yürütüp toplumsal farkındalığı artırmayı, korunmasız toplulukların ihtiyaçlarını karşılamayı, sağlıklı bir toplum oluşturmayı, sporu sevdirmeyi ve  kampanyalarla fon oluşturup projeleri hayata geçirmeyi hedefleyerek devam etmiştir.
 

PROJENİN KONUSU

Koç Healthcare Bisiklet Kulübü ve Umuda Pedal Derneği'nin ilk sosyal sorumluluk projesi olan “Serum Askılı Bisiklet” (ONKOBİS) için farklı ülke ve şehirlerde pedal çevirdi. Çevrilen pedallarla dağları, kilometreleri aşarken, kanser hakkında farkındalık oluşturularak bağış toplandı. Hayata geçen projede, çevrilen her pedalda ONKOBİS’in yanı sıra, korunmasız toplulukların ihtiyaçları için de farkındalık oluşturulmaktadır.

 

PROJENİN PAYDAŞLARI

Koç Healthcare Bisiklet Kulübü, Umuda Pedal Derneği, Kanser Savaşçıları Derneği ve ilgili Sivil Toplum Kuruluşları.
 

PROJENİN AKTİF SÜRESİ / DURUMU

2016 yılından beri aktif olarak devam etmektedir.
 

PROJEDE HEDEFLENEN TOPLULUK

Kanser tedavisi gören 3-6 yaş arası çocuklar ve korunmasız topluluklar.
 

TOPLULUĞUN KARŞILANAN İHTİYAÇLARI

Koç Healthcare Bisiklet Kulübü ve Umuda Pedal Derneği'nin topladıkları bağışlar sonucunda, kemoterapi altındaki 3-6 yaş grubu çocukların klinikte bulundukları sürede kullanabilecekleri serum askılı ve infüzyon pompasını taşıyabilen, güvenli ve hijyenik bir bisikletin (ONKOBİS) yapımı, kliniklere dağıtımı ve kullanıma geçilmesi sağlanmıştır. Bu sayede tedavi süresince çocukların yatağa bağlanıp hareketsiz kalmalarının önüne geçilirken, bir yandan da onların ihtiyaç duyduğu sosyal ortamın oluşmasına da katkı sağlanmıştır.
 

PROJE NE SONUÇ VERDİ? / NEYİ BAŞARDI?

 • “Umuda Pedal” projesiyle birlikte, “Global Biking Initiative” (GBI) kapsamında ilk defa 2016 yılında Viyana’dan Berlin’e, 2017 yılında da Londra’dan Düsseldorf’a bisiklet sürüldü.
 • 26 Ekim 2021’de pedallar, ONKOBİS ile yatakta geçirdikleri tedavi süreçlerini serum askılı bisikletleriyle oyuna çevirerek renklendirmek için çevrildi.
 • 15 Şubat 2022’de “Dünya Çocukluk Çağı Kanserleri”nde çocuklar için pedal çevrildi.
 • 27 Mart 2022 tarihinde “İstanbul Yarı Maratonu”nda çevrilen pedallar için yapılan bağışlarla daha fazla yatarak tedavi gören kanser tanılı çocuğa ONKOBİS ulaştırıldı. Bu sayede toplanan bağışlarla daha fazla çocuğa hastanede ONKOBİS imkanı verilerek tedavi süresince çocukların yatağa bağlanıp hareketsiz kalmalarının önüne geçilirken, bir yandan da onlara ihtiyaç duydukları sosyal ortamın oluşturulmasıyla fiziksel ve psikolojik fayda sağlanmıştır.
Koç Healthcare Bisiklet Kulübü ve Umuda Pedal Derneği'nin gerçekleştirdiği ek projeler şunlardır:
 • Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF) ile “Orfoz Koruma Projesi” için 2018 yılında Belgrad Ormanı ve Kaş’ta bisiklet sürme etkinliği düzenlendi.
 • Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile çocukların eğitimini amaçlayan “Tasarım ve Beceri Atölyeleri”nin yapılması ve sayılarının artırılması amacıyla, 2018 yılında Göteborg’dan Hamburg’a pedal çevrildi.
 • İstanbul Bakırköy ve Batman’da açılan atölyelerin ardından, “Geleceğe destek için geçmişe yolculuk ediyor” sloganıyla, 6-7 Nisan 2019’da Mardin’den Göbeklitepe’ye, Mardin Savur’da kurulacak olan atölyeler için bisiklet sürüldü.
 • Amerikan Hastanesi “100. Yıl” etkinlikleri kapsamında, “Dünya Çevre Günü”nde karbon ayak izine dikkat çekmek üzere veledromda pedal çevrildi.
 • Kurumlarımızdaki 4 bisikletçinin (Erkan Koyuncu, Hanife Ebru Dönmez, Okan Falay, Özgür Gözer) içinde olduğu 21 gönüllü bisikletçi, 7-8 Ekim 2022’de Van Gölü çevresinde farkındalık sürüşü yaparak bağış kampanyası yürütüldü.
 • Sporun iyilikle birleştiği bu projede toplanan bağışlar ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nda, Tasarım ve Beceri Atölyesi açıldı.
 • 2022 ve 2023 yıllarında “Meme Kanseri Farkındalık Ayı”nda Bostancı-Göztepe arasında bisiklet sürüldü ve Göztepe Parkı’nda 70 kişinin katılımıyla bir farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. Umuda pedallayan ekibi  Instagram ve  YouTube hesaplarından takip edebilirsiniz.


PROJE HANGİ KURUMLARIMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

“Umuda Pedal” projesi Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi’nde sürdürülmektedir.