PROJENİN AMACI

Kanser Savaşçıları Derneği tarafından yürütülen “Saçım Saçın Olsun” projesi, kemoterapi tedavisi nedeniyle saçlarını kaybedenlerin fiziksel görünümlerindeki değişikliklerin psikolojilerine ve tedavilerine olumsuz yansımasını engellemek amacıyla başlamıştır. Kemoterapiye bağlı oluşan saç kayıpları hastaların yaşamını düşünülenden daha fazla etkileyen fiziksel bir değişime yol açmaktadır. Saçlarını bağışlayanlar ile peruğa ihtiyaç duyanlara bir köprü olan Kanser Savaşçıları Derneği ile yürütmekte olduğumuz projede amacımız doğal saçtan peruk ile birlikte yeni umutlar da hediye edebilmektir.
 

PROJENİN KONUSU

“Saçım Saçın Olsun” projesi, Kanser Savaşçıları Derneği tarafından yürütülmektedir. Bu proje kapsamında 2016 yılından bugüne, kemoterapi nedeniyle saçlarını kaybeden hastalara “gerçek saçtan yapılmış peruk” hediye ederek projeyi desteklemekteyiz.
Kurum çalışanlarının gönüllüsü olduğu; peruk ihtiyacı duyan hastalarımızı ve peruk için saçlarını bağışlayan çalışanlarımızı, sosyal sorumluluk çatısı altında birleştiren projeye kurumun desteği başladığı günden bugüne sürmektedir.
 

PROJENİN PAYDAŞLARI

Kanser Savaşçıları Derneği

Proje hakkında daha fazla bilgi almak, saç bağışlamak ya da peruk talep etmek için;
https://www.kansersavascilari.org/tr/projelerimiz/sacim-sacin-olsun-2220/
 

PROJENİN AKTİF SÜRESİ / DURUMU

2016 senesinden bugüne aktif olarak devam ediyor.


PROJEDE HEDEFLENEN TOPLULUK

  • Kemoterapi nedeniyle saçları dökülen Hematoloji ve Onkoloji hastaları.

  • Saçlarını bağışlamak isteyen, sivil toplum alanında gönüllü olmak isteyen çalışanlar.


TOPLULUĞUN KARŞILANAN İHTİYAÇLARI

  • Saçları dökülen Hematoloji ve Onkoloji hastalarının tedavi ve iyileşme dönemlerinde oluşan peruk ihtiyacı karşılanmaktadır. Karşılanan peruk ihtiyacıyla birlikte, sosyal izolasyon engellenerek psikolojik destek ve motivasyon konusunda destek olunmaktadır.
  • Sosyal sorumluluk bilinciyle projede gönüllü olan, saçlarını bağışlayan çalışanlarımızın projenin devamlılığı konusunda motivasyonları her geçen gün artmaktadır.


PROJE NE SONUÇ VERDİ? / NEYİ BAŞARDI?

“Saçım Saçın Olsun” projesine kadar Türkiye’de bağışlanan saçlardan kanser tedavisi görenlere ücretsiz peruk sağlayan başka bir oluşum bulunmuyordu. Gerçek saçlardan yapılan peruklar oldukça maliyetli olduğundan, peruk ihtiyacı duyan kişiler daha ekonomik olan, ancak enfeksiyon ve alerji riski oluşturan sentetik peruklara yönelmektedirler. Sentetik peruklar enfeksiyon riski yüksek olan kanser hastalarının sağlığını tehdit etmektedir. “Saçım Saçın Olsun” projesiyle birlikte gerçek saçtan yapılan, hem kolay temizlenebilir olan hem de enfeksiyon riski taşımayan peruklar hediye edilmiştir. Projenin başladığı günden bugüne kadar  14.684 saç bağışçısının desteğiyle birlikte  4.000’e yakın kanser savaşçısı peruğuna kavuşmuştur.


PROJE HANGİ KURUMLARIMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

Kanser Savaşçıları Derneği’nin yürüttüğü “Saçım Saçın Olsun” projesini Amerikan Hastanesi olarak destekliyoruz.