PROJENİN AMACI

Ülkemizdeki her çocuğun doğduğu andan itibaren aile içinde güvende, sağlıklı, mutlu şekilde büyümesi için anne ve babaların ebeveynlikle ilgili tüm süreçleri doğru şekilde kavraması gerekmektedir. Bu düşünceden yola çıkılarak tüm ebeveynlerin doğum süresince, alanında uzman doktorlarla oluşturulan içeriklerle doğru ve güvenli bilgilere ulaşmaları sağlanması hedeflendi. Bu doğrultuda AÇEV “İlk6Yıl” mobil uygulamasıyla çocuk gelişimi konusunda güncel bilgilerin yer aldığı kapsamlı bir “doğum öncesi rehberi” oluşturuldu.


PROJENİN KONUSU

AÇEV, “İlk6Yıl” mobil uygulaması için 2020 Ocak ayında çocuk gelişimi konusunda güncel bilgilerin yer aldığı kapsamlı bir “Çocuk Büyütme Rehberi” oluşturdu. 2021’in Ekim ayı itibarıyla, AÇEV ile yapılan işbirliği sonucunda “İlk6Yıl” uygulamasını genişleterek, hamilelik sürecinde ebeveynlere verilecek önerilerde içerik destekçisi olduk. Sosyal sorumluluk kapsamında doktorlarımız Prof. Dr. Oluş Api, Prof. Dr. Kayhan Yakın, Uzm. Psk. Aslıhan Özcan Morey ve Uzm. Dyt. Büşra Sağıroğlu ile beraber ebeveynin hamilelik sürecinde yönlendirici ve ihtiyaç duyacağı doğum öncesi tüm bilgiler ve içerikler oluşturuldu. Uygulama sayesinde bebek bekleyen ebeveynlerle hamilelik süresince her hafta “psikoloji”, “bebek gelişimi”, “hamilelikte beslenme”, “anne sağlığı” gibi hamilelik sürecini etkileyen ve ebeveynleri destekleyici birçok değerli içerik paylaşılmaktadır.


PROJENİN PAYDAŞLARI

AÇEV


PROJENİN AKTİF SÜRESİ / DURUMU

2021 yılından beri aktif olarak devam etmektedir.


PROJEDE HEDEFLENEN TOPLULUK

Bebek bekleyen ebeveynlerin hamilelik süresince içeriklerle desteklenmesi hedeflendi.


TOPLULUĞUN KARŞILANAN İHTİYAÇLARI

Özellikle kadınlar ve doğum süresince sağlık bilgilerine ulaşamayan tüm ebeveynlerin eşit şartlarda profesyonel sağlık içeriklerinden faydalanması sağlandı.
 

PROJE NE SONUÇ VERDİ? / NEYİ BAŞARDI?

Bu işbirliği ve “İlk6Yıl” uygulaması sayesinde alanında uzman doktorlar tarafından oluşturulan “psikoloji”, “bebek gelişimi”, “hamilelikte beslenme”, “anne sağlığı” gibi hamilelik sürecini etkileyen ve ebeveynleri destekleyici birçok değerli içeriğe, doğum süresince yeterli derecede sağlık bilgilerine ulaşamayan tüm kadınların ve ebeveynlerin eşit şartlarda ulaşmaları sağlanmıştır.


PROJE HANGİ KURUMLARIMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

“AÇEV ile İlk 6 Yıl” projesi Amerikan Hastanesi’nde sürdürülmektedir.