Amerikan Hastanesi 100. Yıl Hasta Önlüğü Tasarım Yarışması

Yüz yıllık köklü geçmişimizin perspektifinde “Hasta Önlüğü Tasarım Yarışması” ile moda tasarımı eğitimi alan genç tasarımcıların hayal güçlerine dokunuyoruz.

Carousel Carousel

Sen de Bu Yolculuğun Bir Parçası Olmak İster misin?

Sizlerden, giyilebilir ve üretilebilir, kadın, erkek, çocuk ve doğum kategorilerinde hasta önlüğü tasarımı hazırlamanızı bekliyoruz.

Kimler Katılabilir?
 • Üniversitelerin güzel sanatlar fakültesinde ya da moda tasarım bölümlerinin 3. ve 4. sınıflarında okuyanlar,
 • Son 5 sene içinde mezun olan, moda tasarım meslek yüksek okullarında (MYO, olgunlaşma enstitüsü vb.) okuyan ya da mezun olan, en az 2 yıllık moda tasarım sertifika/diploma programında okuyan ya da son 5 sene içinde mezun olanlar,
 • Türk moda çevresinde tanınan bir isim veya marka olmayıp, adına kayıtlı ticari firması, markası olmayan ve ticari sponsoru bulunmayanlar katılabilir.
 • Amerikan Hastanesi çalışanlarının ve jüri üyelerinin yakınları ile çalıştığı kurumlardan herhangi bir kişinin yarışmaya katılması yasaktır.

Jüri Üyelerimiz

Dr. İsmail Bozkurt

Mehtap Elaidi

Atıl Kutoğlu

Dilek Hanif

Niyazi Erdoğan

Özlem Kaya

Burak Çakmak

Bahar Kader

Ceylan Atınç

Rachel Araz

Yarışma Süreci Detaylarına Göz At!

Birinci Aşama: Online Değerlendirme

5 Mayıs Çarşamba – 11 Mayıs Salı tarihleri arasında düzenlenecek birinci aşamada, moda ve tekstil endüstrisinin ve Amerikan Hastanesi'nin tecrübeli temsilcilerinden oluşan seçici kurul tarafından, tüm katılımcıların başvuru dokümanları ve sunum dosyaları online olarak incelenerek ve puanlanarak ilk jüri değerlendirmesi gerçekleştirilecek.

İkinci Aşama: Danışman Görüşmesi

İlk aşamayı geçen 10 katılımcı finalist, 24 Mayıs Pazartesi günü yarışmanın danışmanı Mehtap Elaidi ile gerçekleşecek online ön mülakata davet edilecek. Bu aşamada, yarışmacılardan sundukları 4 tam görünümün pafta çıktılarını yollamış olmaları ve projeleri hakkında bilgi vermeleri istenecek. Mülakatların ardından Mehtap Elaidi'nin yönlendirmesiyle tasarım sunumları üzerinde son revizeler verilecek.

Üçüncü Aşama: Sözlü Mülakat ve Sonuçların Açıklanması

İlk aşamayı geçen 10 katılımcı finalist, 27 Mayıs Perşembe günü seçici kurul ile gerçekleşecek online mülakata davet edilecek. Bu aşamada, yarışmacılardan online olarak 5 dakikalık süre zarfı içinde projeleri hakkında seçici kurula bilgi vermeleri istenecek. Mülakatların sona ermesinin ardından, 31 Mayıs Pazartesi günü yarışmanın kazanan 3 tasarımcısı açıklanacak ve eşzamanlı olarak www.amerikanhastanesi.org adresinde ve www.instagram.com/amerikanhastanesi sosyal medya platformlarında duyurulacak.

Kazanan yarışmacının tasarımları Amerikan Hastanesi’nin hasta önlüklerinde hayata geçirilecek ve kazanan yarışmacı aynı zamanda Apple Watch ödülünün de sahibi olacak. Dereceye giren ilk üç isim ise Moda Tasarımcıları Derneği Eş Başkanı Özlem Kaya ile Genel Portfolyo Değerlendirme Ödülü’ne hak kazanacak.
 

SecondCarousel SecondCarousel

Başvuru Nasıl Yapılır?

 • Başvuru Formu ve Katılımcı Beyanı
  Başvuru formunu doldur. Başvuru formu için tıkla!
 • *Katılımcı beyanı online olarak onaylanacaktır.
 • Başvuru Fotoğrafı
  Portre fotoğrafını yükle.
 • Diploma ya da Öğrenci Belgesi
  Diplomanı/öğrenci belgeni yükle.
 • Gelecek Planlarını Detaylandıran Yazı
  En fazla 200 kelimeden oluşan ve gelecek planlarını anlatan yazını yaz.
 • Koleksiyon Paftaları
  Kadın, erkek, çocuk ve doğum kategorilerinde ön, arka ve profil olmak üzere toplamda tam 4 görünümden oluşan koleksiyonunu hazırla.
  Hazırladığın koleksiyonunu 4 farklı paftada PDF ya da JPG formatında olarak sisteme yükle. (Dosyanın toplam boyutu maksimum 15 mb olmalıdır.)

Hasta Önlüğü Tasarım Yarışması Şartnamesi için tıkla!

 

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

 • 4 tam görünümden oluşan koleksiyon sunumu olması.
 • 50 x 70 cm ölçülerinde, her bir tam görünümü detaylandıran artistik ve teknik çizimler.
 • Her bir paftada o görünümde kullanılacak kumaş detayları ve tamamlayıcı aksesuar detayları.
 • Tasarım yaklaşımlarını/koleksiyon detaylarını destekleyen fotoğraf, bilgi, kısa film ya da yazılı metin.
 • Artistik ve teknik çizimlerin olduğu paftaların önünde ve arkasında kimliği belirtici isim, imza ya da mahlas olmamalıdır. Kimlik belirtici işaret olan dosyalar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Bu formatların dışındaki dosyalar kabul edilmeyecektir.
 • Amerikan Hastanesi çalışanlarının ve jüri üyelerinin yakınları ile çalıştığı kurumlardan herhangi bir kişinin yarışmaya katılması yasaktır.


 

Kişisel Verilerin Korunması Ve İşlenmesi hakkında bilgilendirme metnini okudum, kabul ediyorum.