Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü olarak solunum sistemi hastalıklarını tarama, tanı ve tedaviye yönelik hizmetimizi yetkin doktorlarımızın eliyle, en güncel yaklaşımlar ve teknolojiden yararlanarak sunuyoruz. Göğüs hastalıkları, tüberküloz, alerji-immünoloji ve solunumsal uyku hastalıkları başlıklarından oluşan uzmanlık alanlarında hastalarımızı sağlıklarına kavuşturuyoruz.

Hava kirliliği, sigara kullanımındaki artış gibi nedenlere bağlı olarak görülme sıklığı ve çeşidi artan göğüs hastalıklarını, en kapsamlı bilimsel çerçeveye uygun bir şekilde ele alıyoruz. Bölümümüzde göğüs hastalıkları deyince akla gelebilecek tüm rahatsızlıkların tanı ve tedavisi için gereken teknik ve teknolojik donanımın yer aldığı çeşitli laboratuvarlar bulunuyor.

Solunum fonksiyon testlerinin uygulandığı Solunum Laboratuvarı başta akciğer kanseri olmak üzere akciğer hastalıklarının tanısı konusunda hizmet veren Girişimsel Bronskopi Ünitesi’nin yanı sıra, sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlere yönelik Sigara Bırakma Merkezimiz de bölümümüzün öne çıkan birimleri arasında. Bu merkezde sigara bağımlılığını ortadan kaldıracak tedavi yöntemi, göğüs hastalıkları ve psikiyatri ile beslenme ve diyet bölümlerinden uzman isimlerin işbirliğinde hastaya özel olarak belirleniyor. Böylece kişiye özel sigara bırakma yöntemi seçilebiliyor. Ayrıca Alerji-İmmünoloji, Uyku Ünitesi ve Solunum Fizyoterapisi ünitelerinde de hastanemizde yatarak ya da ayakta tedavi gören hastalarımıza hizmet veriyoruz.

B BLOK B BLOK
2..Kat 2.Kat
08:00 - 17:00 08:00 - 17:00
Pazartesi - Cuma Pazartesi - Cuma

SIK SORULAN SORULAR

Akciğer sağlığını etkileyen durumlarda sıklıkla öksürük, kronik öksürük, nefes darlığı, eforla gelen nefes darlığı,  ateş, balgam, kanlı balgam, göğüs ağrısı, sırt ağrısı, halsizlik, kilo kaybı, yorgunluk, alerji ilişkili hapşırık, burun akıntısı, deri döküntüsü, kaşıntı, horlama, gündüz uyuklaması ve sigara kullanımı gibi durumlar görülüyor. Bu şikayetler ya da bağımlılıklar nedeniyle bölümümüze doğrudan başvurulabilir.
 
Göğüs Hastalıkları Bölümü’nün ana uzmanlık alanı göğüs hastalıkları, tüberküloz, alerji-immünoloji ve solunumsal uyku hastalıkları başlıklarından oluşuyor. Ancak bunların yanı sıra obstrüktif akciğer hastalıkları (astım, KOAH, bronşektazi), alerjik akciğer hastalıkları, pulmoner emboli ve pulmoner vasküler hastalıklar (pulmoner hipertansiyon), pnömoni (akciğer enfeksiyonu), akciğer zarı hastalıkları (plörezi), akciğer kanseri tarama, tanı ve tedavisi, girişimsel bronskopi (kriyoterapi, argon terapi, EBUS), sarkoidoz, idiopatik pulmoner fibrozis ve çevresel hastalıklar gibi interstisyel akciğer hastalıkları konularında da hizmet sunuyoruz. Ayrıca sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenler de bize başvurabilir.