Amerikan Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümü olarak göğüs duvarı, akciğerler, nefes borusu, mediasten, timus bezi, diyafram, yemek borusuna ait travmaların ve hastalıkların cerrahi tedavisini, güncel teknolojik gelişmeleri takip eden tecrübeli cerrahi ekibimizle gerçekleştiriyoruz.

Açık cerrahi müdahalelerin yanı sıra endoskopik cerrahi operasyonlarımız da büyük bir başarı oranıyla hastalarımızı sağlığına kavuşturuyor. Ameliyat sonrası iyileşme ve gündelik hayata dönüş süresinin kısaldığı, ağrı kesici kullanımının azaldığı VATS (Videotrakoskopik-minimal invaziv operasyonlar) ve robotik ameliyatlar sayesinde hasta memnuniyeti de en üst düzeye çıkıyor.

Fiberoptik bronskoskopi ve EBUS (özel iğnesi sayesinde göğüs boşluğunda normal bronskoskopi yöntemiyle ulaşılamayan bölgelerde büyümüş lenf bezlerinin ya da lezyonların içine girebilmeyi sağlayan metot) bölümümüzün farkını ortaya koyan uygulamalar arasında yer alıyor. Bölümümüzde ayrıca el ve koltuk altının aşırı terlemesine yol açan “Palmar-Aksillar Primer Hiperhidroz” cerrahi tedavisi ve Miyasteni Gravis hastalığının tedavisi için timüs bezinin çıkarılması operasyonları da yapılıyor.

Hastanemizde her hastalığın tedavisi multidisipliner bir yöntemle ele alınıyor. Bu yaklaşımımızın en önemli göstergesi ise her hafta düzenli olarak toplanan Multidisipliner Tümör Konseyi. Bu konseyde medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi uzmanlarınca değerlendirilen patoloji raporlarına göre bölümümüzün uzmanlık alanına giren hastalarımıza, üstün nitelikli kadromuzla hizmet veriyoruz.
 
B BLOK B BLOK
2..Kat 2.Kat
08:00 - 17:00 08:00 - 17:00
Pazartesi - Cuma Pazartesi - Cuma

SIK SORULAN SORULAR

Göğüs Cerrahisi Bölümü'ne başvurular çeşitli şikayetlere dayanabiliyor. Bu şikayetleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Çoğunlukla öksürük, nefes darlığı, hemoptizi (kan tükürme), göğüs ağrısı gibi şikayetleri olan hastalar, diğer branşlarda yapılan ilk değerlendirmelerin ardından görüntüleme tetkiklerinde saptanan sorunlar,
  • Rutin sağlık kontrollerinde göğüs boşluğuna ait görüntüleme tetkiklerinde görülen anormallikler,
  • Altta yatan nedeni bulunamadığında el ve koltuk altı aşırı terlemesi şikayeti,
  • Göğüs  bölgesi travmaları sonrası oluşan ağrı, nefes darlığı  gibi şikayetler.
Bölümümüzde göğüs boşluğunda yer alan kalp dışındaki organ ve dokuların cerrahi tedavisi gerçekleştiriliyor. Bu organ ve dokuları göğüs duvarı, akciğerler, mediasten, diyafram ve yemek borusu oluşturuyor.
 
Bölümümüzün düzenli olarak hizmet verdiği alt servis bulunmuyor. Ancak başta yoğun bakım olmak üzere hastanemizde yatarak tedavi gören hastalarımızda branşımızla ilgili sorunlar saptanması halinde gereken işlem ve girişimlerde bulunuyoruz.