PROJENİN AMACI

Sağlıklı Nesiller Bizimle Başlar” projesi, gelecek nesillere hijyen, çevresel, kültürel ve tarihi çalışmalarla ilham ve örnek olma amacıyla hayata geçirilmiştir. “Sağlıklı Nesiller Bizimle Başlar” projesinde ilkokul seviyesindeki öğrenciler Türkiye’nin ilk “Müze Hastane”si olan Bodrum Amerikan Hastanesi’ndeki tarihi eserler hakkında bilgi alırken, aynı zamanda el hijyeni ve deniz temizliği konusunda bilgilendirilmeler yapılması amaçlanmıştır.


PROJENİN KONUSU

“Sağlıklı Nesiller Bizimle Başlar” projesinde Türkiye’nin ilk “Müze Hastane”si unvanını alan Bodrum Amerikan Hastanesi’nde, “Geç Roma Dönemi”ne ait ortaya çıkan ve koruma altına alınan tarihi eserlerin sergilendiği müze alanını gezip mozaikler hakkında bilgi edinen öğrenciler, ayrıca el hijyeni konusunda da önemli bilgiler edinmektedirler. Bodrum Amerikan Hastanesi enfeksiyon hemşiresi tarafından çocuklara el hijyeni konusunda temel bilgiler anlatılırken, ellerin doğru yıkanması konusunda uygulamalar gösterilmektedir. El yıkamayı alışkanlık haline getirmelerini desteklemek için de öğrencilere etkinlik sonunda sabun hediye edilmektedir. Ayrıca DenizTemiz Derneği/TURMEPA tarafından öğrencilere çevre ve deniz temizliği bilgilendirilmeleri yapılmaktadır.


PROJE PAYDAŞLARI

Milli Eğitim Müdürlüğü & DenizTemiz Derneği/TURMEPA (Bodrum)


PROJENİN AKTİF SÜRESİ / DURUMU

“Sağlıklı Nesiller Bizimle Başlar” projesi, 2022 yılından beri aktif olarak devam etmektedir.
  • TED Koleji  (3 Haziran 2022)
  • Umurca İlkokulu  (9 Haziran 2022)
  • Atatürk İlkokulu  (17 Ekim 2022)
  • Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulu  (30 Kasım 2022)
  • Konacık Cahit Özvezneci İlkokulu  (16 Mart 2023)
  • Dr. H. Mümtaz Ataman İlkokulu (26 Mayıs 2023)
  • Şehit Serkan Göker İlkokulu (6 Haziran 2023)
  • Hüseyin Boyacı İlkokulu (15 Haziran 2023)
 

PROJEDE HEDEFLENEN TOPLULUK

Bodrum’da ikamet eden 1. ve 2. sınıf öğrencileri ve aileleri.
 

TOPLULUĞUN KARŞILANAN İHTİYAÇLARI

“Sağlıklı Nesiller Bizimle Başlar” projesiyle “Müze Hastane” turuna katılan öğrenciler mozaikleri gezerken ve tarihi bilgileri öğrenmenin yanı sıra sosyalleşirken, “nasıl sağlık çalışanı olunacağı” gibi kariyer planlamaları hakkında da eğlenceli bilgilere sahip olmaktadırlar. El hijyeni uygulamalarıyla desteklenen projede doğru el yıkama adımları gösterilerek, el yıkama alışkanlığı da kazandırılmaktadır. Ayrıca, DenizTemiz Derneği/TURMEPA işbirliğiyle çevre ve kıyı temizliği hakkında verilen bilgiler sayesinde denizlerin ve çevre bölgelerin temizliği konusunda da bilinçlendirilmektedirler.


PROJE NE SONUÇ VERDİ? / NEYİ BAŞARDI?

Gelecek nesillere ilham ve örnek olmayı amaçlayan Bodrum Amerikan Hastanesi, Bodrum’un farklı bölgelerindeki ilkokul öğrencilerini “Sağlıklı Nesiller Bizimle Başlar” projesi kapsamında ağırlamaya devam ediyor. Bugüne kadar TED Koleji, Umurca İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulu, Konacık Cahit Özvezneci İlkokulu, Dr. H. Mümtaz Ataman İlkokulu, Şehit Serkan Göker İlkokulu, Hüseyin Boyacı İlkokul’ndan toplam 187 öğrenciye eğitim verildi. Bu eğitimler sayesinde öğrenciler müze alanındaki mozaikleri gezerken sağlık ve tarihi aynı zamanda el hijyeni ve denizlerin temizliği hakkında yapılması gerekenleri öğrendiler. “Sağlıklı Nesiller Bizimle Başlar” projesi gelecek nesillerin sağlık ve temiz çevre bilincine ulaşmasına katkı sağlamaktadır.


PROJE HANGİ KURUMLARIMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

“Sağlıklı Nesiller Bizimle Başlar” projesi Bodrum Amerikan Hastanesi’nde sürdürülmektedir.