El Cerrahisi Bölümümüzün temel konularını el, el bileği ve bu bölgeye yakın cilt, cilt altı, kas, tendon, damar, sinir, eklem ve kemikler gibi yapıların yaralanması ya da hasara uğraması sonucu meydana gelen hastalıklar oluşturuyor. Amerikan Hastanesi olarak 1990 yılındandan bu yana kesintisiz sunduğumuz El Cerrahisi hizmetinde, evrensel ve güncel en iyi tedavi yöntemlerini yüksek kaliteyle birleştirerek hastalarımıza ulaştırıyoruz. 

El Cerrahisi ve Rehabilitasyonu konusunda Türkiye’nin özgün, en kapsamlı ve multidisipliner görsel ve yazılı kaynaklarına sahip olan hastanemizde, açık yaralanma olmadan meydana gelen kırık ve çıkıklar, kas ve tendon kopmaları veya cilt kesilerinden uzvun çok ağır yaralanması ve kopmasına kadar oluşabilecek her türlü açık yaralanmayı, şekil bozuklukları ve yanıkları tedavi ediyoruz. Kaza ve yaralanmaların dışında kalan el, el bileği ve üst koldaki doğuştan eksiklikler, bozukluklar ve yapışıklıklar; doğum sırasında yaşanan travmaya bağlı gelişen felçler ve sekeller; romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, tümörler, travma sonrası el ve el bileğinde oluşan problemler de el cerrahisinin uygulama alanları arasında yer alıyor. El ve el bileği gibi küçük eklemlerle eklem içi yapıların hastalık ve yaralanmalarının kapalı tekniklerle yapılan operasyonları da el cerrahları tarafından gerçekleştiriliyor. 

El cerrahisi denince akla gelen ameliyatların başında mikrocerrahi operasyonları yer alıyor. İnce damar ve sinirlerin mikroskop altında 5-25 kez büyütülerek çok küçük ve özel cerrahi aletlerle saç telinden daha ince ipliklerin yardımıyla dikilmesi olarak tanımlayabileceğimiz mikrocerrahi ameliyatlarıyla kopan, parçalanan el ya da ayaklar birleştirilip tekrar çalışır hale getiriliyor. 

Bölümümüzde el cerrahisi tedavilerini “tıbbi", "cerrahi" ve "rehabilitasyon” başlıkları altında baştan sona bir ekip çalışmasıyla sürdürüyoruz. Her hasta için tek tek planlanarak uygulanan tüm tedavi süreçleri, cerrahi ve rehabilitasyon ekipleri tarafından detaylı olarak kayıt altına alınıyor. Gerektiğinde rehabilitasyon ekibi ameliyatlara davet edilerek erken, orta ve uzun dönem planlamaları yapılıyor. Ameliyat fotoğrafları, işlemlerin detaylarının tüm görsel ve yazılı ayrıntıları hastalarımızla paylaşılıyor. Yaklaşımımızın bu ayrıntılarının yanı sıra bilimsel çerçevede yürütülen tedavi sürecinin şeffaf ve iletişimin çok güçlü olması farkımızı ortaya koyuyor.