Sanat Galerisi
Baktım sana / Looking back at you

Gözde Türkkan’ın “Baktım sana / Looking back at you” adlı sergisi Amerikan Hastanesi "Operation Room"da
Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi “Operation Room”, 24 Mayıs-10 Temmuz 2011 tarihleri arasında, Gözde Türkkan’ın “Baktım sana / Looking back at you” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının, ziyaretçileri kadın erkek ilişkisi ekseninde keşfe çağırdığı ve cinsiyetler arasındaki iktidar ilişkisinin yarattığı gerilimi aktarmaya çalıştığı “Baktım sana / Looking back at you” adlı sergisi, pazar günleri hariç 10.00-19.00 saatleri arasında gezilebilecek.
Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi ”Operation Room” Tel: 444 3 777

dating sites for married people open reasons why married men cheat
why wives cheat on husbands read cheaters
pharmacy discount cards kazimyaver.com rx pharmacy coupon

Gözde Türkkan’ın “Baktım sana / Looking back at you” adlı sergisi, 2010 yılında hazırladığı “Pay Here / Buraya Ödeyiniz” ve 2008 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nden mezun olurken hazırladığı “Baktım sana dönüp baktığımda baktın mı bana / I was looking to see if you were looking back at me to see me looking back at you” adlı serisinden oluşan karma bir seçkiyi içeriyor. “Baktım sana / Looking back at you” adlı bu yeni seçki, sanatçının kendi üzerine doğrulttuğu bakıştan başkalarının bedenlerine, kimliklerine, rollerine ve yatak odasından sokağa uzanan bir anlatımla sunuluyor.


Türkkan’ın “Baktım sana dönüp baktığımda baktın mı bana / I was looking to see if you were looking back at me to see me looking back at you” adlı serisi; cinsel kimlik ve cinsiyet rolleri üzerine gerçekleştirdiği ilk seri olma özelliğini taşıyor. Seri, sanatçının en derinlerdeki korkularının, komplekslerinin, arzularının ve dürtülerinin bir kısmının fiziksel bir nesneye dönüşmüş halini yansıtıyor. Türkkan, bu özel seçki hakkında şunları söylüyor: “Öncelikle, kendi fotoğraflarımı çekmem, kendime yönelttiğim bakışımı yakalamam ve kendimi irademe uygun olarak temsil etmem, kendini tatmin etmenin belki de en temel şeklidir. Diğer yandan, karşı cinsin bana yönelttiği bakış ve ilgiyi yakalama zevki de söz konusudur. Ve son olarak bu seri, kendimi bir arzu objesi olarak algılatmaya çalışmamın fiziksel bir kanıtı ve tatmin edilmemiş çocukluk libidomun telafisidir. Bu bağlamda fotoğraf, öznesinden bağımsız olarak, cinsel bir davranış ve libidonun bir dışa vurum biçimidir, bundan dolayı fotoğraf makinesi benim cinsel oyuncağımdır. Bu durumda cinsel davranışlarda fotoğrafın da devreye sokulması daha da kaçınılmazdır.”


“Pay Here / Buraya Ödeyiniz” adlı serisinde ise Türkkan, kendi cinsiyet rolü ve kimliği ile uzlaşmak üzere içsel bir araştırma ve keşfe devam ederek, cinsiyetler arasındaki iktidar ilişkisinin yarattığı gerilimi fotoğraflarına taşıyor. Seri, izleyen-izlenen, teşhirci–röntgenci, sadist-mazoşist gibi özellikle kadın erkek ilişkisi ekseninde tanımlanan zıt kutupları da barındırıyor. Denklemi, nesne-kadın ve izleyici-erkek olarak ortaya koymanın, ancak kısmen doğru olacağına inanan sanatçının, zorlayıcı olduğu kadar çekici de bulduğu cinsiyet politikaları hakkındaki bu projede yer alan fotoğraflar, Gözde Türkkan’ın, içsel çatışmalarıyla yüzleşebildiği ve cinsiyet rolü ile barıştığı ince bir bölgeyi temsil ediyorlar.
Sanatçı bu bölgeyi şu sözleriyle betimliyor: “Direk dansı fotoğraflarının bunu sağlamasının sebebi, icra ettikleri dansın beraberinde taşıdığı nesneleştirme yükünün farkında olan bu kadınların, bunu ne agresif bir şekilde sömürüyor ne de kendilerini sömürüye tamamen açık bırakıyor olmalarıdır.” Bu seride ortaya koyduğu bakışın tek gerçeklik olduğunu iddia etmeksizin yaygın olan inanış ve bakış açısını kırmak üzerine yaklaşım sergileyen sanatçı, durumun karmaşık olduğunu ve tek bir bakış açısının bütünü açıklayamayacağını düşünüyor. İki ciltten ve 50 özel baskıdan oluşan “Pay Here” kitabı ve iki ayrı içerikteki flip kitap, bu projenin diğer unsurlarını oluşturuyor.
“Baktım sana dönüp baktığımda baktın mı bana / I was looking to see if you were looking back at me to see me looking back at you” ile başlayan cinsel kimlik ve cinsiyet rolleri kavramlarının egosantrik incelemesinden ve kendi etrafında dönen bakıştan, daha geniş toplum ve farklı bireylerin gözlemine doğru gelişen bakış açısı bu iki seriyi birbirine bağlayan temel unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

adult sex stories teacher student free adult xxx stories masterbation classes sex stories
Gözde Türkkan

1984 yılında Ankara’da doğan Gözde Türkkan, 2008 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nden mezun oldu. 2008-2009 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yüksek lisans eğitimini, 2010 yılında University of the Arts London, Central Saint Martins College of Art and Design, Londra, İngiltere’de tamamladı. Galeri x-ist’in genç yetenekleri buluşturduğu “Kesişme IV” (İstanbul / Türkiye, 2010), “Vol de Nuits” (Marsilya / Fransa, 2011) grup sergilerinde, “Contemporary Istanbul 10” ve “!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali”nde (İstanbul / Türkiye, 2007) eserlerini sergileme fırsatı bulan sanatçı, çalışmalarını Galeri x-ist bünyesin